Fosi i njen saradnik dr Džordž Šaler proučili su detaljno i otkrili su i da planinske gorile žive u grupama do 30, kao i da komuniciraju širokom lepezom glasova. Misteriozno je ubijena 1985.

Globalni Internet pretraživač Gugl podsetio je danas animacijom na svojoj ulaznoj strani da je pre tačno 82 godine rođena istraživač planinskih gorila Dajen Fosi (1932-1985).

Fosi, Amerikanka, školovana u San Hozeu i na Kembridžu, posvetila je gotovo dve decenije zaštiti planinskih gorila u džunglama Ruande i o tome napisala knjigu "Gorile u magli". Fosi je misteriozno ubijena u stanu u kojem je živela, 26. decembra 1985. godine.

Kako su tada pisali mediji, probodena je mačetom, a na taj način kriminalci su je kaznili jer je predvodila brojne patrole da bi spečila krivolov. Fosijeve je sahranjena u nepristupačnim predelima nacionalnog parka u Ruandi u kojem se sahranjuju i gorile. Fosi i njen saradnik dr Džordž Šaler proučili su detaljno te zagonetne životinje, otkrili su i da planinske gorile žive u grupama do 30, kao i da "komuniciraju" širokom lepezom glasova. Otkrili su da oni do hrane odlaze i kilometar daleko, a tu pre odlaska na spavanje grade lože od grana i lišća.

O životu Fosijeve govore autobiografska knjiga "Gorile u magli" prema kojoj je nastao i film, a tumač glavne uloge Sigorni Viver (pravo ime Suzan Aleksandra Viver) dobila je nagradu Zlatni globus, 1988. godine.Računa se da je u divljini, u području Virunških vulkana i u šumi Bvindi u Ugandi i u DR Kongo ima tek oko 600 planinskih gorila.

http://www.youtube.com/watch?v=HDEw8H9kY88