Ponašanje čovekolikih majmuna podseća na dečju igru „toplo-hladno“, tvrde naučnici iz SAD

ATLANTA - Pantomima na delu.
Šimpanze međusobno komuniciraju rukama kako bi jedna drugoj pokazale gde se nalazi hrana za kojom tragaju, pokazalo je istraživanje Jezičkog istraživačkog centra Državnog univerziteta Džordžije.

Istraživanje

Naučnici su organizovali potragu za hranom, u kojoj su učestvovale dve trenirane šimpanze i jedan čovek. Hrana je bila sakrivena, a čovek nije znao gde se ona nalazi, dok šimpanze jesu. Tako su tokom potrage šimpanze čoveku davale rukama uputstva gde da ide i uzme hranu.

Važno otkriće

- Eksperiment, u kojem je šimpanza bila „reditelj“, pokazao nam je novi način ispitivanja primata. Ovo nam je omogućilo da vidimo kako šimpanze komuniciraju, a pokazalo nam je i da odlično pamte, komuniciraju o okruženju i planiraju akcije - kaže dr Čarls Menzel, vođa tima istraživača.

Dr Ana Roberts sa Univerziteta u Česteru, koja je učestvovala u ispitivanju, kaže da je ovo otkriće izuzetno važno.

- Korišćenje gestova u koordinaciji zajedničkih aktivnosti poput potrage za hranom izuzetno je važno za evoluciju govora - rekla je ona.

Dr Sara-Džejn Vik sa Univerziteta Stirling, takođe učesnik istraživanja, dodala je da i šimpanze u prirodi i one u zarobljeništvu imaju neverovatne kognitivne sposobnosti i umeju da komuniciraju samo gestovima.

(A. I.)