Istraživanje kosmosa Sonda Evropske svemirske agencije aktivira se danas posle 957 dana hibernacije i kreće u susret „kometi veka“

BRISEL - Spremna zaseda za kometu!
Rozeta, sonda Evropske svemirske agencije (ESA), aktiviraće se danas posle 957 dana hibernacije i započeće pripreme za sudbonosni susret s kometom 67P/Čurjumov-Gerasimenko, u čiju orbitu bi trebalo da uđe u maju ove godine u blizini orbite Jupitera.

Jasan plan

„Buđenje“ Rozete zakazano je za devet sati ujutru po našem vremenu, a signal koji će potvrditi da je sonda živa, zdrava i spremna za rad trebalo bi da stigne do nas oko 16.30.

Podsetimo, ova sonda je lansirana u svemir u martu 2004. godine; za deset godina boravka u vasioni Rozeta je triput proletela pored Zemlje kako bi iskoristila njeno gravitaciono polje i ubrzala let, a jednom pored Marsa, s istim ciljem. U hibernaciju je, pošto je proletela pored asteroida 2867 Stajns i 21 Lutecija, upala u junu 2011. godine.

Kad se danas probudi, sonda ESA nastaviće put ka orbiti Jupitera, gde će u maju naleteti na 67P/Čurjumov-Gerasimenko, koja se kreće prema Suncu. Posle ulaska u orbitu i podešavanja instrumenata, Rozeta će u novembru na kometu ispustiti lender File, čiji je zadatak da izbuši rupu duboku 20 centimetara u kometi, uzme uzorke tla, analizira ih i rezultate pošalje u laboratoriju na Rozeti.

Velika očekivanja

Naučnici očekuju mnogo od ove misije: da pruži podatke o prirodi samih kometa i ranim danima Sunčevog sistema.

- Komete su kameni temeljci Sunčevog sistema i verovatno su donele „seme vode“ i „seme života“ na Zemlju. Proučavajući njihovu prašinu i gasove, Rozeta će nam pomoći da naučimo više o ulozi kometa u evoluciji Sunčevog sistema - piše u saopštenju koje je ESA objavila na svom sajtu.

Rozeta će, inače, biti prva sonda koja će ući u orbitu oko jezgra komete i spustiti lender na njenu površinu.

Takođe, ovo je prvi put da će neki svemirski brod pratiti kometu na njenom putu ka Suncu, te će biti moguće proučiti efekte koje toplota naše zvezde ima na ova nebeska tela.

Očekuje se da Rozeta i File izučavaju kometu 67P/Čurjumov-Gerasimenko sve do decembra 2015, kad se očekuje kraj misije.