Naučnici su snimili kako nastaju sećanja
NJUJORK - Direktno iz mozga.
Naučnici su uspeli da prvi put snime proces nastanka sećanja u mozgu. Na snimku koji su napravili istraživači s Koledža medicine „Albert Ajnštajn“ u Njujorku vidi se kako se kreće fluorescentni molekul i stvara nova sećanja. Ovaj uspeh, kažu, dovešće do boljeg shvatanja funkcionisanja mozga.
Eksperiment
Tim naučnika osmislio je naprednu tehnologiju za snimanje procesa u mozgu koja dosad nije korišćena na životinjama i tako je pokušao da shvati nastanak sećanja. Oni su pratili molekule ključne za nastanak sećanja tako što su ih ofarbali fluorescentnim bojama, što je omogućilo i snimanje kretanja tih molekula u moždanim ćelijama.
Pokušaji da se otkrije kako nervne ćelije (neuroni) stvaraju sećanja dugo su nailazili na prepreku: neuroni su preosetljivi na svaku vrstu poremećaja, a naučnici samo sondiranjem njihovih procesa mogu da posmatraju molekularne procese koji vode do nastanka sećanja.
- Značajno je to što smo uspeli da razvijemo miševe bez korišćenja veštačkih gena ili drugih intervencija koje bi poremetile rad neurona i dovele u pitanje naše rezultate - rekao je dr Robert Singer, vođa tima istraživača.
Stimulisanje neurona
Istraživači su stimulisali nervne ćelije iz hipokampusa, dela mozga zaslužnog za pretvaranje kratkotrajnog pamćenja u dugotrajno, a onda su posmatrali kako fluorescentni molekul mRNK (glasničke ribonukleinske kiseline) nastaje u jezgru neurona i putuje unutar dendrita.
Oni su otkrili da je ponašanje mRNK u neuronima regulisano procesom nazvanim „maskiranje“ i „skidanje maske“, što omogućava sintezu proteina beta-aktin u specifičnom trenutku, posebnom mestu i jedinstvenim količinama. Naučnici su tako zaključili da su neuroni razvili genijalnu strategiju za kontrolu kako proteini koji stvaraju sećanja rade svoj posao.
- Otkriće da neuroni selektivno aktiviraju sintezu proteina i onda ih isključuju savršeno se uklapa u teorije koje imamo o nastanku sećanja. Učestala stimulacija neurona dovodi do stvaranja mRNK u čestim, kontrolisanim izlivima, što dovodi do toga da se protein beta-aktin akumuliše tačno tamo gde je potrebno da bi došlo do jačanja moždanih veza - rekao je Singer.
Nastavak istraživanja
NOVA TEHNOLOGIJA
Da bi bolje shvatili procese formiranja sećanja, Singer i njegov tim razvijaju tehnologiju za snimanje neurona u nepromenjenim mozgovima miševa. Kako se hipokampus nalazi duboko u mozgu, oni se nadaju da će razviti infracrvene fluorescentne proteine koji emituju svetlost koja prolazi kroz tkivo. Oni pokušavaju da razviju uređaj koji bi bio ubačen u mozak da bi se posmatrao proces nastanka neurona zaslužnih za pamćenje u hipokampusu.
VUČIĆ NA BOŽIĆNOJ LITURGIJI U HILANDARU: Predsednik se poklonio pred Bogorodicom Trojeručicom, čestitao najradosniji hrišćanski praznik (VIDEO)