Naučnici su pronašli degenerisane fosile koji su dokaz da je uzrok nestanka mamuta i masovno parenje srodnih jedinki u krdu

LONDON - Incest kriv.
Novopronađeni fosili mamuta, koji su šetali po severozapadu Evrope pre 10.000 godina, svedoče o tome da je parenje među srodnicima, odnosno genetske mutacije koje su zbog toga nastale, moglo biti jedan od uzroka nestanka ove vrste sa lica Zemlje.

Načeli ih ljudi

Ogromne životinje, od kojih su neke dostizale visinu od četiri i po metra (u ramenima), bile su gospodari tundri desetinama hiljada godina, a „načeli“ smo ih upravo mi, odnosno naši preci i neandertalci za koje su mamuti bili nepresušan (bar su oni tako mislili) izvor hrane, kože, slonovače (mamutovače). Oni su ih nemilosrdno lovili, a ono malo mamuta što je preostalo živelo je u izolovanim grupama, što je dovelo do parenja bliskih srodnika.

Na fosilu je pronađena okrugla, ravna površina u predelu vrata, što znači da je vratna kost imala izraslinu koja ukazuje i na druge abnormalnosti skeleta, a gotovo uvek i na parenje među bliskim srodnicima. Ovako deformisani, nisu imali šanse da se bore protiv surove klime, grabljivaca, bolesti...

Vrtlog izumiranja

Naučnici su slične abnormalnosti našli u 33 odsto uzoraka fosila mamuta iz ovog perioda, što znači da nije reč o slučajnoj mutaciji. Oni proces odumiranja nazivaju „vrtlogom“, u koji se upada kada vrsta postane desetkovana, a zatim postaje žrtva mutacije jer nema razmene gena između jedinki u sada već udaljenim krdima.