Istraživači sa Univerziteta u Edinburgu uspeli da novom metodom starim laboratorijskim miševima obnove timus, žlezdu koja je razvijena kod mladih

EDINBURG - Nova šansa.
Naučnici sa Univerziteta u Edinburgu uspeli su da starim laboratorijskim miševima obnove grudnu žlezdu ili timus, koji se nalazi blizu srca i proizvodi važne imunološke ćelije. Oni su ponovo pokrenuli prirodne mehanizme koji se u starosti gase. Nakon terapije regenerisani organ bio je po strukturi veoma sličan onome koji imaju mladi miševi. Ovo je prvi put da su naučnici uspeli da regenerišu organ u telu.

Protiv bolesti

- Jedan od ciljeva regenerativne medicine je korišćenje mehanizama za obnovu samog tela i manipulisanje njima u kontrolisanim uslovima radi borbe protiv bolesti - rekao je dr Rob Bakl, direktor odeljenja za regenerativnu medicinu pri Savetu za medicinska istraživanja (MRC) na Univerzitetu u Edinburgu.

Ovo je otkriće koje bi moglo da utaba stazu ka novim metodama lečenja osoba sa oštećenim imunološkim sistemom.

Naučnici su uspeli da pokrenu regeneraciju aktiviranjem posebnog proteina FOXN1, koji se u tom organu proizvodi, a kojim se kontroliše rad važnih gena. Nakon terapije povratili su funkciju organu, koji je nastavio s proizvodnjom T-ćelija.

Ispitivanje

- Naši rezultati ukazuju da je moguće popraviti funkcije timusa kod ljudi na isti način i tako popraviti imunitet kod starijih pacijenata, ili onih sa slabim imunološkim sistemom. Mada, pre nego što započnemo ispitivanja na ljudima, moramo biti sigurni da potpuno kontrolišemo sve procese - rekla je dr Kler Blekburn, profesor biologije tkiva i matičnih ćelija.


O timusu

- Timus ili grudna žlezda je organ smešten u prednjem, gornjem delu grudnog koša
- Centralni je organ limfnog sistema
- Kod novorođenčeta i dece dobro je razvijen, a posle puberteta dolazi do njegove involucije i pretvaranja u masno tkivo
- Igra važnu ulogu u sazrevanju T-limfocita i razvoju imunološke tolerancije
- T-limfociti su odbrambene ćelije koje mogu da prepoznaju i eliminišu različite strane faktore