Astronauti nas štite od apokalipse
Verovatnoća da će nas asteroidi udariti i uništiti je deset puta veća nego što se mislilo, a katastrofalan udar iz svemira trenutno izbegavamo samo pukom srećom, tvrde trojica penzionisanih astronauta NASA. Padovi asteroida su skoro svakodnevni, ali većina asteroida udara u nenaseljene oblasti i okeane. Ipak, samo je pitanje vremena kad će zbrisati sa lica zemlje ceo grad ili državu.
Akcija
Astronauti dr Ed Lu, Tom Džons i Bil Anders zbog toga su osnovali fondaciju B612, privatnu kompaniju čiji je cilj zaštita naše planete od udara iz svemira. Zahvaljujući podacima koje je prikupila organizacija NTB, koja se bavi nadgledanjem nuklearnih eksplozija, oni su došli do podatka da je od 2000. do 2013. zabeleženo 26 nuklearnih eksplozija koje nisu izazvale nuklearne bombe, već asteroidi. Svaka od tih 26 eksplozija imala je energiju od jednog do 600 kilotona. Poređenja radi, eksplozija koja je uništila Hirošimu 1945. godine imala je snagu od 15 kilotona, što je bilo dovoljno da sravni grad sa zemljom i ubije 80.000 ljudi.
Ovi podaci ukazuju da je broj velikih asteroida koji udaraju o Zemlju bar deset puta veći nego što se ranije mislilo.
Uništenje
- Imali smo neverovatno mnogo sreće što Zemlju u bližoj prošlosti nije pogodio asteroid koji bi izazvao veliku katastrofu. Većina velikih asteroida koji bi mogli da razore celu planetu ili kontinent se ipak detektuje na vreme. Međutim, od 10.000 do milion asteroida koje smo detektovali imaju moć da razore ceo grad. Kako ne postoji način da sprečimo te asteroide da udare, jedino što nas štiti je čista sreća - kaže dr Lu.
Prema njegovom mišljenju, rešenje je da se napravi svemirski teleskop čiji bi jedini zadatak bio praćenje asteroida godinama pre mogućeg udara. Fondacija B612 planira da taj teleskop, nazvan „Sentinel“, pošalje u svemir 2018. Njegov zadatak bio bi da napravi detaljnu dinamičku mapu unutrašnjosti Sunčevog sistema.
Cilj je da detektuje bar 200.000 asteroida već tokom prve godine misije, kao i da prepozna one najopasnije.
Udari
NUKLEARNE EKSPLOZIJE
Asteroidi koji su udarili u Zemlju od 2000. do 2013. izazvali su 26 eksplozija jednakih nuklearnim. Neke od tih eksplozija bile su jače i do nekoliko puta od eksplozije koja je 1945. godine raznela Hirošimu. Većina njih se događa visoko u atmosferi, ali snaga udara pokazuje koliko smo u stvari ranjivi. Najjači zabeleženi udar bio je onaj u Tunguziji u Sibiru 1908. On je bio jednak eksploziji 15.000 tona TNT, a sravnjena je površina od 2.000 kvadratnih kilometara.
"MI NEĆEMO KAO AMERIKANCI DA UPADAMO NA UNIVERZITETE!" Vučić: Jedino mi je žao studenata koji žele da uče! (VIDEO)