„Tjanhe 2“ ima brzinu računanja od 33,86 bilijardi floting-point operacija u sekundi (petaflopsa), što mu omogućava 16.000 kompjuterskih čvorišta, dok mu je teoretska moć računanja čak 54,9 petaflopsa

PEKING - Kineski zmaj!
Superkompjuter „tjanhe 2“ počeo je prošlog meseca da nudi svoje usluge javnosti (uglavnom naučnoj javnosti), dok njegov sistem nastavlja s finim podešavanjima i rešavanjem problema. „Tjanhe 2“ ima brzinu računanja od 33,86 bilijardi floting-point operacija u sekundi (petaflopsa), što mu omogućava 16.000 kompjuterskih čvorišta, dok mu je teoretska moć računanja čak 54,9 petaflopsa.

Amerikanci kaskaju

Najbliži konkurent „tjanhea“ 2 je američki superkompjuter „titan“ iz nacionalne laboratorije „Ouk ridž“, sa 17,59 petaflopsa, što znači da je upola jak u odnosu na kineskog zmaja. Oba kompjutera sad su otvorena za naučna istraživanja, a posebno su pogodni za fiziku na molekularnom nivou, izučavanje klimatskih promena i astronomske proračune.

Program 863

Takođe, tehnologija koja stoji iza ovih kompjutera omogućava i simulacije testova nuklearnog oružja.
„Tjanhe 2“ je najpoznatije čedo čuvenog „programa 863“, naučnog programa koji su Kinezi počeli da razvijaju osamdesetih godina prošlog veka. Plodovi ovog programa su 62 od 200 najbržih kompjutera na svetu i laseri za uništavanje satelita.