Nemački naučnici napravili implant koji se povezuje s nervom u vratu i spušta pritisak 30 odsto bez posledica

FRAJBURG - Odzvonilo hipertenziji.
Istraživači s Univerziteta u Frajburgu u Nemačkoj napravili su implant koji prati i kontroliše povišen krvni pritisak, jednu od najčešćih i najopasnijih bolesti sadašnjice.

Promena poruke

Tim nemačkih naučnika osmislio je uređaj za kontrolu signala koje nerv u vratu šalje i reguliše krvni pritisak. Ukoliko primeti da je pritisak visok, spušta ga tako što promeni poruku koju taj nerv šalje ostatku tela, i to bez ikakvih lekova i negativnih posledica.

U borbi protiv visokog pritiska najčešće se koriste lekovi. Ipak, oni su na duge staze uspešni samo kod 35 odsto pacijenata. Hronična hipertenzija je veoma opasna i može da ošteti i druge organe, a posebno je opasna po oči, bubrege, srce i centralni nervni sistem.

Dr Denis Plahta i prof. dr Tomas Štiglic iz Laboratorije biomedicinske mikrotehnologije, kao i neurohirurzi dr Mortimer Girtmilen i prof. dr Jozef Centner, svi s Univerziteta u Frajburgu, udružili su se i razvili implant koji spušta pritisak bez ikakvih negativnih posledica.

Kontrola

Ovaj čip ima 24 elektrode koje se spajaju s vagusnim nervom, a to je deseti lobanjski živac koji snabdeva ogranke srca, pluća i abdominalnih organa, upravljajući njihovim radom.

Implant radi tako što prvo utvrđuje koja je elektroda najbliža nervnim vlaknima koja šalju signal za kontrolu pritiska. On zatim koristi elektrostimulaciju da promeni informaciju u tim vlaknima, a da ne poremeti ostale funkcije nerva.

Uređaj je testiran na pacovima i uspešno je smanjio visok krvni pritisak za 30 odsto bez spuštanja pulsa srca ili usporavanja disanja.

Sad kad je utvrđeno da je uređaj uspešan, naučnici su odlučili da započnu i klinička ispitivanja na ljudima. Ipak, ne veruju da će se uređaj pojaviti na tržištu narednih 10 godina.

Uređaj koji su razvili nemački naučnici dugačak je dva centimetra, a širok 0,8. Napravljen je tako da šalje 40 pulseva po sekundi vlaknima u vagusnom nervu.
- Naš rad je dokaz da je moguće smanjiti pritisak kontrolom levog vagnusnog nerva u vratu. Najvažnije je što to radimo bez ikakve opasnosti po pacijente - kaže Paht.

ČINJENICE
O HIPERTENZIJI

- Hipertenzija ili visoki krvni pritisak jeste stanje u kojem je krvni pritisak u arterijama povišen

- Često nema prepoznatljive simptome, zbog čega se naziva tihim ubicom

- Posledice akutne hipertenzije najčešće su moždana krvarenja, dok se kod hronične hipertenzije najčešće ispoljavaju na bubrezima, mozgu i oku

- Krvni pritisak je visok ukoliko se je iznad 140/90 mmHg nivoa

- Hipertenzija je glavni faktor rizika za šlog, infarkt, aneurizme...