Čipovi pomažu nepokretnima
Pomoću čipa koji mu je implantiran u mozak, Ijan Berkhart je pomislio da pomera ruku i posle svega desetine sekunde uspeo je da to i uradi. Ovaj uspeh, tvrde naučnici sa Državnog univerziteta Ohaja, početak je pravog „bioničkog doba“. Nova oprema će revolucionarno promeniti način lečenja paralizovanih osoba.
Berkhart je bio učesnik testa mašine „neuromost“ („neurobridge“), koja bi trebalo da pomogne ljudima koji su preživeli moždani udar ili imaju distrofiju mišića.
Testiranje
Tim naučnika s Državnog univerziteta Ohaja i kompanije „Batel“ u mozak 23-godišnjeg mladića usadio je čip dugačak 3,8 milimetara sposoban da „čita misli“. Informacije koje on pročita kablom se šalju do kompjutera, koji ih dekodira i šalje informacije koje bi inače stigle kičmenom moždinom. Te informacije se preko elektroda šalju do ruku, gde se stimulišu mišići i ruka se pokreće.
Bajpas
- Ovo je veoma slično bajpasu, samo što se umesto u protoku krvi pomaže u slanju signala. Uzimamo signale iz mozga, premošćujemo povređeni deo tela i signal šaljemo direktno do mišića - rekao je Čad Buton, član tima naučnika.
Berkhart, koji je inače iz Dablina u Ohaju, slomio je kičmu 2010. tokom nesreće na ronjenju i od tada je nepokretan od vrata nadole. Sada je prvi put, zahvaljujući ovom uređaju, uspeo da stisne pesnicu.
- Kad ste nepokretni, za sve zavisite od drugih. Bilo bi lepo da barem mogu povremeno sam da otvorim flašu vode - rekao je on.
"S PREDSTAVNICIMA KOMPANIJE ZIĐIN O DALJOJ SARADNJI" Vučić posle sastanka: Posebno smo se osvrnuli na ekonomski značaj projekata i otvaranje novih radnih mesta