NEVEROVATNO: Zastrašujući jeti je polarni medved?
OKSFORD - Misteriozni himalajski jeti verovatno postoji i potomak je izumrle vrste polarnog medveda ili je nastao ukrštanjem ovih životinja i mrkih medveda, tvrdi dr Brajan Sajks, profesor genetike sa Oksfordskog univerziteta.
Ovaj čuveni genetičar sa prestižnog britanskog univerziteta i njegov tim planiraju veliku ekspediciju na Himalaje kako bi otkrili da li čuveni jeti zaista postoji i, ako postoji, kojoj vrsti životinja pripada.
Genetska analiza
Na to su se odlučili nakon što su ispitivanja dve dlake otkrivene u različitim delovima Azije pokazala da one nisu ni sa jedne poznate životinje. Kako je Stajks saopštio, genetska analiza tih dlaka pokazala je sličnost sa izumrlom vrstom polarnog medveda.
Ugledni genetičar sa Oksforda kaže da biće slično jetiju „skoro sigurno“ i dalje luta Himalajima.
Mnogo uzoraka
Tokom prvog ozbiljnog naučnog istraživanja „snežnog čoveka“ u poslednjih 50 godina, Sajks i njegov tim su proverili 30 uzoraka navodnih dlaka jetija, i to koristeći tehniku koju FBI koristi u potrazi za serijskim silovateljima i ubicama. Svaka dlaka je ispitana i pokazalo se da čak 28 njih pripada poznatim životinjama, poput konja, rakuna i krava. Jedino za dve nije bilo moguće utvrditi da pripadaju nekoj poznatoj vrsti. DNK iz obe dlake bio je jednak DNK izvučenom iz fosila vrste polarnog medveda starog 40.000 godina.
Jeti je sigurno još tu, sada ga treba pronaći. Jetiji su ili polarni medvedi različiti od vrste koja živi na Arktiku, ili su nastali mešanjem polarnog i mrkog medveda. Ukoliko su zaista rođaci jedine vrste medveda koja lovi ljude, jasno je zašto jeti ima reputaciju krvoloka - kaže prof. Sajks.
Norman Meklaud
MOGUĆA ČUDNA OTKRIĆA
Profesor Norman Meklaud, evolutivni biolog, veruje da je korišćenje ove tehnike ispitivanja dobro i korisno.Da li će ekspedicija otkriti novu vrstu velikih sisara na Himalajima, teško je reći. To trenutno niko ne može da zna. Ipak, naučna otkrića često su čudna i neočekivana - kaže on.
O potrazi
- Više od 600 različitih i bezuspešnih potraga organizovano je na Himalajima
- Poslednju veliku naučnu potragu za jetijem organizovao je list Dejli mejl 1954. godine
- Naučnici su ispitali 30 dlaka, a samo dve nisu identifikovali
- Jedna dlaka je otkrivena na granici Tibeta i Indije pe 40 godina
-Jedna dlaka je nađena u bambusovoj šumi u Butanu pre 10 godina
NIMALO SE NISMO UPLAŠILI SILEDŽIJA, NE DAMO IM SRBIJU! Vučić se obratio građanima: Srbiju im nećemo dati nizašta na svetu, jer Srbiju volimo više od svega