Klima se menja sve drastičnije i brže nego ikad, pokazalo opsežno istraživanje 453 naučnika iz 57 zemalja

NJUJORK - Nivo ugljen-dioksida u vazduhu dostigao je rekordno visok nivo, temperatura Arktika i okeana drastično je porasla, a isto se dešava i s nivoom mora, pokazalo je opsežno istraživanje naučnika.

- Klima se menja sve drastičnije i brže nego ikad, bez obzira na navodne pokušaje da kontrolišemo globalno zagrevanje. To bismo mogli uporediti s nekim ko ko bajagi pokušava da održi idealnu težinu, a iz dana u dan je sve deblji - kaže Tomas Karl, direktor Nacionalnog centra za klimatske podatke.

Opsežno ispitivanje

On i tim od 452 naučnika iz 57 zemalja uradili su opsežno istraživanje o promenama na našoj planeti i sve podatke objavili u radu „Stanje klime u 2013“.

- Podaci koje smo dobili pokazali su ono što većina naučnika tvrdi već decenijama: da naša planeta postaje sve toplija. Ovaj izveštaj je osnova koja nam je potrebna da razvijemo oruđe za zajednice, preduzeća i narode da se pripreme za uticaj klimatskih promena na život - kaže Ketrin Saliven, administrator NOAA. Za tu promenu klime najveći krivac je rekordan nivo ugljen-dioksida, metana i azot-oksida. Ovi gasovi zadržavaju toplotu unutar Zemljine atmosfere, a u velikoj meri su posledica sagorevanja fosilnih goriva.

Opservatorija „Mauna Loa“ na Havajima zabeležila je da je nivo ugljen-dioksida prošle godine prvi put u istoriji dostigao 400 čestica na milion. Ova promena, naravno, nije prošla bez posledica. U Australiji je 2013. godina najtoplija otkako se beleži temperatura, dok je u Argentini i na Novom Zelandu bila druga i treća najtoplija. Čak je i temperatura vazduha na svetu dostigla neverovatan nivo i 2013. godina bila je druga najtoplija otkako se meri temperatura.

Neslavan rekord

Zbog zagrevanja je došlo do topljenja polarnog pokrivača, pa se podigao i nivo mora. Loše su prošli i beli medvedi, jer su ostali bez velikog dela svog prirodnog staništa.

Ovakve promene temperature su upravo posledica globalnog zagrevanja, a to su i ekstremne situacije i pojave supertajfuna, polarnog vorteksa, neverovatno snažnih ciklona u predelima kontinentalne klime (poput onog koji je pogodio Balkan u maju)...