NA PRAGU OTKRIĆA: Spanać krije tajnu solarne energije!
Inspiracija
- Proteini koje proučavamo deo su najefikasnijeg sistema koji energiju Sunca pretvara u hemijsku energiju sa neverovatnih 60 odsto efikasnosti. Shvatanje tog procesa pomoglo bi nam da stvorimo veštačku fotosintezu - kaže Julija Puškar, profesor fizike na Univerzitetu Perdju. Veštačka fotosinteza omogućila bi konverziju solarne energije u obnovljiva i ekološka goriva na bazi vodonika.
U laboratoriji Puškarove studenti izvlače proteinski kompleks nazvan fotosistem II iz spanaća koji kupuju u supermarketu. To je je složen proces, koji traje više od dva dana i obavlja se u prostoriji koja štiti spanać od toplote i sunčevog svetla, dodaje ona. Kada ih izvuku, aktiviraju ih pomoću laserskih zraka i snimaju promene u elektronskoj konfiguraciji molekula.
Svetlo
- Ovim proteinima potrebno je svetlo da bi funkcionisali, pa se u ovom eksperimentu laser ponaša kao sunce. Kada se protein aktivira, koristimo napredne tehnike, poput elektronske paramagnetne rezonance i spektroskopije rendgenskim zracima, da bismo posmatrali kako se elektronska struktura molekula menja dok obavljaju svoju funkciju - kaže Puškarova i dodaje da su sve bliže da potpuno shvate proces fotosinteze.
ČINJENICE
O spanaću
- Spanać ili Spinacia oleracea je jednogodišnja ili dvogodišnja zeljasta povrtarska biljka
- Spada u lisnato i cvetasto povrće i ima tanak i razgranat koren
- Gaji se cele godine i veoma je cenjen jer sadrži belančevine, gvožđe, fosfor, kalcijum i vitamine
O fotosintezi
- Fotosinteza je biohemijski proces u kojem biljke koriste energiju sunčevog zračenja kao izvor energije za sintezu hrane
- Prilikom fotosinteze od prostog neorganskog materijala sintetišu se šećeri
- Fotosinteza je zaslužna i za konstantnu proizvodnju kiseonika
PREDSEDNIK VUČIĆ SA PREDSEDNICOM SAVETA ZA DUALNO OBRAZOVANJA ŠVAJCARSKE: Ključna uloga u smanjenju stope nezaposlenosti