Protein stopira hemijsko oružje
NJUJORK - Naučnici sa Univerziteta u Njujorku napravili su pravi proboj u prevenciji moždanih oštećenja civila i vojnika izloženih otrovnim hemikalijama, posebno onim u pesticidima i hemijskom oružju.
U istraživanju objavljenom u žurnalu Kembiokem (ChemBioChem) objašnjeno je da su naučnici uspeli da detoksikuju organofosfate, jedinjenja često korišćena u pesticidima i biološkom oružju. Ovaj proces osmislili su profesorka Džin Kim Monkler i profesor Ričard Bono.
Oni su se koncentrisali na proteine nazvane fosfotrijesteraze, koji imaju jedinstvenu sposobnost degradacije hemikalija iz klase organofosfata, kojih ima u svemu, od industrijskih pesticida do gasa sarina.
Užasno delovanje
Organofosfati se trajno vežu za neurotransmitere u mozgu, ometaju njihove funkcije i izazivaju nepopravljivu štetu. A naučnici su otkrili način na koji fosfotijestaze mogu da ih detoksikuju.
- Organofosfati su velika opasnost i za ljude i za životinje. Često se dešava da ljudi dođu u kontakt sa ovim toksinom jer ga ima svuda. Fosfotijestaze mogu da ih zaustave, ali su dosad bile previše krhke da bi bile korišćene terapijski - rekla je Monklerova.
Softver
Zahvaljujući najmodernijem softveru koji su koristili oni su uspeli da povećaju stabilnost proteina.
- Ova jedinjenja mogu pomoći žrtvama napada biološki oružjem ili ljudima koji su greškom izloženi velikim količinama pesticida, a mogu pomoći i u skladištenju otrova - objasnila je ona.
SANJAJTE VELIKE SNOVE, ČESTITAM VAM NA IZVRSNOSTI: Predsednik Vučić uručio ugovore mladim lekarima i tehničarima - Još osam doktora se vraća iz inostranstva