Kineski naučnici su odavno uvideli da je više od 8.000 figura ratnika, konja i kočija imalo nekoliko slojeva laka, zatim boje i vezivnog materijala

PEKING - Svaki član armije od terakote prvog kineskog imperatora Ćin Ši Huanga jedinstven je i neverovatno realističan, zbog čega ovi glineni vojnici fasciniraju naučnike od 1974. godine, kada su otkriveni. Tek sada, posle opsežnih istraživanja, otkriven je deo misterije ovih figura - da bi ih očuvali, umetnici su koristili životinjski lepak.

Kineski naučnici su odavno uvideli da je više od 8.000 figura ratnika, konja i kočija imalo nekoliko slojeva laka, zatim boje i vezivnog materijala. Kako su dobijali boje, otkriveno je odavno, ali dosad nije bilo poznato koji vezivni materijal je korišćen.

Da bi otkrili više od 2.000 godina staru misteriju, naučnici su koristili proces nazvan „maldi-tof“ - masovna spektrometrija, koji je izuzetno osetljiv, ne uništava uzorke i koristi se za pouzdano otkrivanje različitih tipova materijala. I posle poređenja sa više materijala koji su postojali u to doba, oni su otkrili da je korišćen životinjski lepak, dobijen od kostiju i kože životinja.

Armija od terakote napravljena je po imperatorovim naređenjima da bi čuvala njegovu podzemnu palatu.

(A. I.)

Superheroji
ŠTITE OD VANZEMALJACA

Glineni ratnici uskoro će postati svojevrsni superheroji u filmu koji će udruženo snimiti američki, britanski i kineski autori. Na srebrnom platnu, umesto da štite imperatora, ratnici će imati zadatak da sačuvaju naš svet od najezde vanzemaljaca.