Tim istraživača otkrio da otrov pčela, zmija i škorpija može da zaustavi rast i širenje kancera, i to bez neželjenih efekata

SAN FRANCISKO - Otrov pčela, zmija i škorpija mogao bi biti osnova za novu generaciju lekova protiv raka, tvrde naučnici. Oni su osmislili način da otrov cilja samo maligne ćelije, dok bi poštedeo zdrave.

Bezbedno

- Bezbedno smo koristili otrov stavljen u nanočestice kako bismo lečili rak dojke i ćelije melanoma u laboratoriji. Ove kamuflirane ćelije imunološki sistem ne može da primeti i odbaci, pa one dovode otrov direktno do ćelija kancera, a ne oštećuju normalne i zdrave ćelije - kaže dr Dipanjan Pan, autor tog istraživanja.
pcela.jpg
Foto: Kurir štampano


Otrov zmija, pčela i škorpija sadrži proteine i peptide, koji, kada se razdvoje od drugih delova, mogu da se vežu za membrane ćelija kancera. To zaustavlja i sprečava njihov razvoj. Ipak, do sada je puštanje otrova u organizam ljudi uvek imalo neželjene efekte. Među njima su bili oštećenje srca ili nervnih ćelija, pojavljivanje tromba ili unutrašnje krvarenje.
skorpija.jpg
Foto: Kurir štampano


Bolji sistem

Upravo zbog toga su Pan i njegov tim istraživača s Univerziteta Ilinoja osmislili nanočestice.
- Tokom ispitivanja meda identifikovali smo supstance u otrovu pčela nazvane melitin. One sprečavaju razvoj kancera. Ipak, pčele imaju tako malo otrova da to nije dovoljno, pa smo melitin napravili u laboratoriji - kaže Pan.
Nakon toga su izvedeni brojni eksperimenti.

- Kada smo sintetizovani melitin stavili u nanočestice, on nije izazvao nikakve neželjene efekte. Otišao je direktno do tumora i vezao se za ćelije kancera blokirajući njihov rast i širenje - kaže ovaj naučnik.
Isti protein iz otrova moguće je naći kod škorpija i zmija, dodaje on.
dipanjan-pan.jpg
Foto: Kurir štampano

Novi testovi
ISPITIVANJA NA MIŠEVIMA

Sledeći korak je, dodaje Pan, ispitivanje ovog načina borbe protiv raka na pacovima i svinjama. Ako se dokaže da je otrov efikasan kao u laboratoriji, za tri do pet godina počeće i klinička ispitivanja na ljudima.