Otrovom pčela u borbu protiv raka
SAN FRANCISKO - Otrov pčela, zmija i škorpija mogao bi biti osnova za novu generaciju lekova protiv raka, tvrde naučnici. Oni su osmislili način da otrov cilja samo maligne ćelije, dok bi poštedeo zdrave.
Bezbedno
Otrov zmija, pčela i škorpija sadrži proteine i peptide, koji, kada se razdvoje od drugih delova, mogu da se vežu za membrane ćelija kancera. To zaustavlja i sprečava njihov razvoj. Ipak, do sada je puštanje otrova u organizam ljudi uvek imalo neželjene efekte. Među njima su bili oštećenje srca ili nervnih ćelija, pojavljivanje tromba ili unutrašnje krvarenje.
Bolji sistem
Upravo zbog toga su Pan i njegov tim istraživača s Univerziteta Ilinoja osmislili nanočestice.
- Tokom ispitivanja meda identifikovali smo supstance u otrovu pčela nazvane melitin. One sprečavaju razvoj kancera. Ipak, pčele imaju tako malo otrova da to nije dovoljno, pa smo melitin napravili u laboratoriji - kaže Pan.
Nakon toga su izvedeni brojni eksperimenti.
- Kada smo sintetizovani melitin stavili u nanočestice, on nije izazvao nikakve neželjene efekte. Otišao je direktno do tumora i vezao se za ćelije kancera blokirajući njihov rast i širenje - kaže ovaj naučnik.
Isti protein iz otrova moguće je naći kod škorpija i zmija, dodaje on.
Novi testovi
ISPITIVANJA NA MIŠEVIMA
Sledeći korak je, dodaje Pan, ispitivanje ovog načina borbe protiv raka na pacovima i svinjama. Ako se dokaže da je otrov efikasan kao u laboratoriji, za tri do pet godina počeće i klinička ispitivanja na ljudima.
VUČIĆ I LAVROV RAZGOVARALI TELEFONOM O 3 VAŽNE TEME: Upoznao sam ministra da Priština pokušava da Srpskoj listi zabrani učešće na predstojećim izborima