Istraživači došli do podatka da mutacija na genu SPRTN izaziva razvoj ovog oblika kancera, ali i simptome karakteristične za poodmaklo doba

ZAGREB - Velika međunarodna grupa naučnika u kojoj su istaknutu ulogu imali hrvatski istraživači Ivan Đikić, Davor Lesel, Kristijan Ramadan i Janoš Terzić otkrila je prvi gen povezan s tumorom jetre, prenosi Jutarnji list. To važno otkriće objavljeno je u novom broju prestižnog naučnog časopisa Nejčer dženetiks.

Abnormalnost

- Otkrili smo genetsku abnormalnost koja je povezana s ranom pojavom tumora jetre kod dece. Reč je o naslednoj mutaciji koja mora da se nasledi od oca i majke koji nemaju simptome bolesti - rekao je Ivan Đikić, profesor na Univerzitetu Gete u Frankfurtu i dodao da je uočeno da kod dece koja su nasledila mutaciju na genu SPRTN posledično dolazi do razvoja tumora jetre i ubrzanog starenja.

- Ta deca osede već sa 16 godina, razviju kataraktu, imaju pogrbljeno držanje, bolesne zglobove i slične simptome starenja. Naše otkriće prvi put ukazuje na monogenetsku povezanost pojave tumora jetre s porodičnim nasleđem i zato daje potpuno novu sliku verovatno nove podvrste tumora jetre - naglasio je Đikić.

Razvoj leka

Zanimljivo je da su geni povezani s nastankom raka dojke, debelog creva, prostate i drugih organa otkriveni i opisani pre mnogo godina, dok je prva veza mutiranog gena i tumora jetre otkrivena tek sad.

- Sad se može, prateći funkcionisanje tog gena, bolje proučavati način nastanka zloćudnog tumora. U ovom konkretnom slučaju moguće je predvideti scenarije koji bi mogli rezultirati razvojem leka - objasnio je Janoš Terzić, profesor na Medicinskom fakultetu (MF) u Splitu.
naucnici-rak-jetre-shutterstock.jpg
Shutterstock 

Opasnije od virusa i alkohola
MUTACIJE GENA SU POGUBNE

Janoš Terzić, jedan od učesnika studije, istakao je da su sva tri bolesnika koja su opisana u istraživanju imala mutaciju u genu SPRTN, pa je tumor kod njih nastao oko 15. godine.
- Ta činjenica jasno govori o pogubnim učincima mutacija, odnosno da su one opasnije i od virusa i od alkohola - naglasio je Terzić.

ČINJENICE
Svake godine
oboli 500.000 ljudi

- svake godine od te bolesti oboli oko 500.000 ljudi u svetu
- retko se javlja pre četrdesete godine, a najveća mu je učestalost sa 70 godina
- češće obolevaju muškarci, i to stariji od 60 godina
- osnovni faktori rizika za njegov nastanak jesu infekcija virusom hepatitisa B i C, alkoholna bolest jetre, ali i neki drugi ređi uzročnici oboljenja