Prema podacima sa Kasinija, astronomi su zaključili da je reč o oblaku kojeg čine smrznute čestice otrovnog hemijskog sastava poznatog kao vodonikov cijanid

Divovski otrovni oblak otkriven je iznad površine Titana, Saturnovog najvećeg meseca, a pojavu je snimila Nasina letelica Kasini. Oblak je snimljen iznad Titanovog južnog pola, stoji u studiji objavljenoj u časopisu Nature.

Astronome intrigira činjenica da se neobičan oblak nalazi na visini od 300 kilometara od površine Titana, gde se obično ne formiraju tako visoko u atmosferi.

Prema podacima sa Kasinija, astronomi su zaključili da je reč o oblaku kojeg čine smrznute čestice otrovnog hemijskog sastava poznatog kao vodonikov cijanid. Da bi se zamrznuo, vodonikov cijanid mora da bude izložen temperaturi od -148 stepeni Celzijusovih, prenosi NASA.

Prisutnost tog oblaka govori i o tome da je Titan znatno hladnije mesto nego što su to astronomi pretpostavljali.

Titan je vrlo poseban mesec u Sunčevom sistemu, koji ima godišnja doba, a kako mu orbita oko Sunca zajedno s planetom traje 29 godina, svako godišnje doba traje 7 godina. Titan je poslednji put promenio godišnje doba još 2009. godine, kad je severna hemisfera prešla iz zime u proleće, a južna iz leta u jesen.

Astronomi pretpostavljaju da je oblak na Titanu nastao zbog kombinacije više faktora: promene godišnjeg doba koja je promenila i cirkulisanja u atmosferi kao i smanjena izloženost Sunčevoj svetlosti.

(Dnevnik.hr)