Naučnici izumeli veštački ud koji se kontroliše mislima, a može da razlikuje predmete i izvršava i najdelikatnije poslove

KOLAMBUS - Američki i švedski istraživači izumeli su veštačke udove za one koji su izgubili neki od gornjih ekstremiteta, a mogu da se pokreću mislima, baš kao što mogu i prirodni.

Pored toga, u njima pacijenti čak imaju i razvijeno čulo dodira. Naučnici su to postigli tako što su veštačku ruku povezali direktno sa skeletom učesnika studije, ali i s njegovim nervnim sistemom.

Omogućava vožnju

Revolucionarni izum pružio je ogromnu nadu velikom broju ljudi koji su morali da se pomire s činjenicom da će im nakon gubitka ruke proteza nadoknađivati samo estetski nedostatak, ne i praktični. Neki od njih, zahvaljujući novoj bioničkoj ruci, mogu da obavljaju niz radnji, od spremanja hrane, preko cepanja drva do vožnje kamiona, a imaju i osećaj koji pruža čulo dodira.

Bioničku ruku isprobao je Igor Spetič (48), koji je pre četiri godine izgubio desnu ruku. On je posvedočio da je posle dužeg vremena osetio kako mu se ježe dlake nakon što su ga istraživači pomilovali po veštačkom ekstremitetu komadom vate.

Direktna veza

- Odmah sam znao da je to bila vata - rekao je oduševljeni Spetič.

Nerve koji od kože veštačke ruke prenose impuls do mozga stimulišu elektrode u obliku lisica. One okružuju glavne snopove nerava u ostatku prirodnog ekstremiteta pacijenta. Kad se bionička ruka poveže s pravim nervima, njen nosilac dobija osećaj u njenom zadnjem delu, koji se proteže čak do prstiju.

Profesor Dastin Tajler sa Univerziteta Kejs Vestern Rizerv u državi Ohajo istakao je da je cilj njegovog tima da na osnovu dosadašnjeg istraživanja naprave bioničku ruku koja će onome bez tog ekstremiteta vratiti osećaj na njegovoj celoj površini.

Aktivira se mozak

- Radom s različitim predmetima aktiviraju se delovi mozga koji su odgovorni za dodir. Kad neko izgubi ruku, ta područja mozga se gase, pa moraju opet da budu aktivirana - istakao je Tajler.

Istraživanje još traje
NA TRŽIŠTU ZA PET GODINA

Sistem je dostupan samo u laboratorijskim uslovima, a tokom istraživanja bio je isproban na dva pacijenta. Jedan od njih je Spetič, kod kog je ruka funkcionisala čak dve i po godine, dok je kod Kita Vonderhuevela bila efikasna 18 meseci. Ipak, naučnici se nadaju da će kompletan uređaj, koji će moći da bude efikasan u dužem vremenskom periodu, biti dostupan na tržištu za pet godina.

Kako radi

- deo bioničke ruke koji se direktno povezuje sa skeletom pacijenta izrađen je metodom takozvane oseo integracije - tehnologije koju je razvio profesor Rikard Branemarki njegove kolege iz univerzitetske bolnice u Švedskoj
- veštački ekstremitet direktno se povezuje sa skeletom čoveka i na taj način obezbeđuje mehaničku stabilnost
- nervi i mišići čoveka takođe se povezuju s kontrolnim sistemom aparata pomoću specijalnih elektroda