Određenim tretmanima moguće je isključiti pojedine ćelije u kori mozga i hipokampusu, a samim tim i izbrisati iz pamćenja određene događaje

DEJVIS - Brisanje sećanja pomoću svetlosti izgleda kao izum iz filma „Ljudi u crnom“. Ipak, naučnici su korak bliže tome da ovaj vid kontrole uma postane stvarnost.

Istraživači sa Univerziteta Kalifornije u Dejvisu (UCD) uspeli su da korišćenjem svetla izbrišu određena sećanja kod miševa i time dokazali teoriju da različiti delovi mozga rade zajedno kako bi izvukli epizodna sećanja.

Optogenetika

Tehniku nazvanu optogenetika prvi je osmislio Karl Diserot sa Stanforda i ona je u stvari nov način da se manipuliše nervnim ćelijama korišćenjem svetla. Ova metoda je brzo postala standard za istraživanje moždanih funkcija.


Tim koji su vodili Kazumasa Tanaka i Brajan Viltgen sa UCD iskoristio je tu tehniku da ispita kontrolu sećanja.

- Već 40 godina neuronaučnici teoretišu o tome da sećanja o određenim mestima i događajima uključuju aktivnost između moždane kore i hipokampusa. Ako je hipokampus oštećen, pacijent može da izgubi decenije sećanja - kaže Viltgen.

Ispitivanje

On i njegove kolege ispitivali su miševe genetski modifikovane tako da, kad su nervne ćelije aktivirane, one postanu fluorescentne. Tako su bili u mogućnosti da prate koja je tačno nervna ćelija u moždanoj kori aktivna.

Oni su smestili miševe u kavez u kojem su ih podvrgli elektrošokovima, a kad su ih posle vraćali u taj kavez, ovi su bili uplašeni. To je bio dokaz da se sećaju tih događaja.

Posle tretmana svetlošću i isključivanjem određenih delova mozga na taj način, naučnici su miševima izbrisali ta sećanja.

- Da bi to uspelo, naravno, ne možemo se pouzdati samo u moždanu koru, već je potrebna pomoć hipokampusa. Iako se dugo verovalo da je tako, ovo je prvi eksperimentalni dokaz te teorije - kaže Viltgen.

Kako se objašnjava, ova tehnika može biti korišćena za lečenje posttraumatskog stresa.

Procedura

- Miševi se stavljaju u kavez i muče se elektrošokovima
- To kod njih stvara uslovni refleks i svakog puta kad uđu u taj kavez, ponašaju se uplašeno
- Svetlošću uspevaju da isključe određene nerve u kori i hipokampusu
- Posle toga miševi više ne osećaju strah u ćeliji, što znači da se ne sećaju mučenja