UŽASNE TVRDNJE NAUČNIKA: Ili planeta, ili fosilna goriva!
Da bismo sprečili štetu od klimatskih promena, već do 2050. moramo mnogo toga da promenimo i da do tada većinu električne energije dobijamo iz „niskougljeničnih izvora“, piše u izveštaju Međunarodno panela za klimatske promene (IPCC).
Velika šteta
- Ukoliko to ne uradimo, svet će se suočiti sa ozbiljnom, sveobuhvatnom i nepovratnom štetom - zaključak je ovog tela Ujedinjenih nacija.
Bez globalne akcije, temperature će u narednih nekoliko decenija drastično skočiti i biće pet stepeni više nego što su to bile u predindustrijsko doba.
- Naučnici su rekli svoje! I nema nikakve dvosmislenosti u njihovoj poruci svetu - rekao je Ban Ki Mun, generalni sekretar UN.
On je dodao da političari moraju da reaguju.
- Postoji mit da će klimatska akcija da košta mnogo, ali neaktivnost će nas koštati još više - rekao je Ban.
Manje štetnih gasova
- Ne možemo da sagorevamo sva fosilna goriva koja imamo, a da ugljen-dioksid ne završava u atmosferi. Ukoliko ne razvijemo tehniku kojom možemo da uhvatimo CO2, moraćemo da prestanemo da koristimo fosilna goriva - rekao je Majls Alen, oksfordski profesor i član IPCC.
Jouba Sokona iz IPCC kaže da je tehnički moguće preći na niskougljenične izvore.
- Problem je to što nam nedostaju prave procedure i institucije. Međutim, što duže čekamo, to će nas više koštati adaptiranje na nova goriva i ublažavanje klimatskih promena - rekao je Sokona.
Sukob
SAUDIJSKA ARABIJA I BOLIVIJA PROTIV
Tokom diskusije povodom izveštaja IPCC u Kopenhagenu vodila se velika rasprava o smanjenju upotrebe fosilnih goriva, protiv čega su se pobunili predstavnici Saudijske Arabije i Bolivije.
- Neke zemlje imaju različit pogled na problematiku - rekao je Džim Skit sa Imperijalnog koledža u Londonu.
"DO 31. MARTA GRAĐANI ĆE VIDETI NAJŽEŠĆU BORBU PROTIV KORUPCIJE U POSLEDNJIH 24 GODINE" Vučić: Biće posebni mehanizmi, velike promene u narednih 100 dana