Vođe projekta tvrde da im je svemirska laboratorija pre isključenja poslala sve potrebne podatke, ali mnogi ne veruju u tu verziju događaja

PARIZ - Nakon što je pre nekoliko dana robotska sonda File uspešno obavila istorijsko sletanje na kometu 67P, odakle je trebalo da pošalje niz podataka i pruži odgovore na neka od najvažnijih pitanja današnje civilizacije, ona je prestala s radom.

Iako lideri projekta Rozeta tvrde da im je File pre „umiranja“ poslao sve podatke koje je trebalo, brojni kritičari počeli su da šire sumnju u taj scenario. Oni navode da je to samo još jedan neuspeli projekat, u koji je mnogo uloženo i o kom se pričalo, ali, očigledno, bez razloga.

Sa Fileom se dogodilo ono od čega su najviše strahovali naučnici Francuskog nacionalnog centra za istraživanje svemira (ESA), odnosno to da sonda tokom leta na kometi neće dobijati dovoljno Sunčeve svetlosti, zbog čega će se njegova solarna baterija isprazniti. Vođa projekta Filip Gordon objasnio je da Filea pokreće baterija, koja može da traje 60 časova, ali i solarne baterije, koje bi trebalo da se dopunjuju.

- S obzirom na to da se File spustio na udubljeni deo komete, čak 805 metara od planiranog mesta za sletanje, zaklanja ga jedan njen ogroman zid - objasnio je Gordon.

On i njegove kolege sada su u agoniji zbog iščekivanja da li će kometa zauzeti neku drugu poziciju u svemiru i tako se okrenuti Suncu. Ipak, ističu da im je File, pre nego što je ušao u stanje takozvane hibernacije, poslao sve neophodne podatke.

- Stigla nam je poruka sa Tvitera ove sonde, a glasila je: „Osećam se pomalo umorno, da li ste dobili sve moje podatke? Možda ću malo da dremnem“. Kada smo pomislili da je „otišao“, ponovo je poslao poruku: „Uspeo sam! Postao sam prva svemirska letelica u istoriji koja je sletela na kometu i proučavala je. Ali još nije gotovo“.

Tada smo izgubili svaki kontakt sa njim, ali podaci su tu - rekao je Stefan Ulanek iz tima Rozeta.

On je naglasio da očekuju da će se sonda ponovo aktivirati u avgustu 2015. jer bi kometa tada trebalo značajnije da se približi Suncu.

Već krenule teorije zavere
SONDA JE SLETELA NA NLO

Neimenovani izvor iz Evropske svemirske agencije (ESA) tvrdi da misija letelice Rozeta u stvari predstavlja ispitivanje vanzemaljske letelice. To znači da je robotska laboratorija File sletela na NLO, a ne kometu.

Put robotske laboratorije

- mart 2004 - robotska sonda File lansirana je sa Rozetom u 9:30 sati po srednjoevropskom vremenu iz Francuske Gvajane
- mart 2007 - koristeći gravitaciju Marsa dobija na brzini
- avgust 2014 - File se približio kometi 67P nakon deset godina putovanja
- 12. novembar 2014 - sonda File se odvojila od Rozete i sletela na četiri kilometra dugu kometu, koja je dobila ime Čurjumov-Gerasimenko, po čoveku koji ju je otkrio