PRONAĐEN LEK ZA RAK? 10 najvećih naučnih otkrića i dostignuća u 2014!
Najvažniji uspesi u oblasti nauke u 2014. godine uticali su na sve aspekte savremenog života, od medicine, preko istraživanja svemira, do budućnosti obnovljivih tehnologija, piše Nationalgeographic.rs.
Šta se sve promenilo u godini na izmaku?
Naučnici širom sveta objavljuju svoja otkrića i leče pacijente novim lekovima i tehnikama koji menjaju svakodnevni život ljudske vrste i time umnožavaju naše ogromno naučno znanje.
U životinjskom svetu, ispostavilo se da majmuni znaju da računaju, kao i da određene vrste ženskih buba imaju veoma jedinstvenu reproduktivnu strategiju. NASA je otkrila brojne nove stvari na satelitima naših spoljašnjih planeta, uključujući vodu i nešto što bi moglo biti rađanje novog prirodnog satelita. Lekari su povratili osećaj dodira čoveku kome je amputirana ruka i razvili su novi lek kojim se menja način na koji se leči rak.
Pogledajte koja su to naučna otkrića i postignuća obeležila godinu na izmaku.
1) Naučnici završili DNK analizu Ričarda III
U decembru 2014, naučnici su objavili da posmrtni ostaci pronađeni 2012. godine na parkingu u engleskom gradu Lesteru, zaista pripadaju Ričardu III, zloglasnom monarhu iz XV veka. Ono što je još impresivnije od njegove potpune DNK je to što su naučnici uspeli da isprate genetičke dokaze kroz 20 generacija, do njegovih živih potomaka. To je najstariji slučaj DNK identifikacije poznatog pojedinca.
2) Naučnici konačno snimili crnog morskog đavola
Iako je crni morski đavo prikazan u filmu "Potraga za Nemom", prvi ikada načinjeni snimak ove neuhvatljive ribe objavljen je u novembru 2014. godine. Istraživački institut "Akvarijum" u Monterej Beju pomoću vozila na daljinsko upravljanje pod imenom "Dok Rikets" uspeo je da načini snimak. Iako nije baš privlačno, otkriće ukazuje na to da postoji još mnogo nepoznatih vrsta riba i to koliko još uvek moramo da učimo o svojoj planeti.
3) Evropska svemirska agencija sletela na kometu
Evropska svemirska agencija (ESA) postigla je nešto što čovečanstvo do novembra 2014. godine nije nikada uspelo - prizemljila je svemirsku letelicu na kometu. Lender Fili odvojio se od svoje matične stanice, orbitera "Rozete", i sleteo na kometu nakon sedam sati spuštanja. Misija "Rozeta", koja je bila desetogodišnje putovanje, predstavlja uspešan timski uspeh Ese, Nase i drugih partnera.
Naučni se nadaju da će nas lender naučiti nešto više o sastavu kometa i tome kako reaguju blizu Sunca.
4) Lokid Martin napravio proboj u nuklearnoj fuziji
U oktobru, Lokid Martin objavio je da je načinio veliki tehnološki napredak u domenu snage nuklearne fuzije. Nuklearna fuzija je alternativni energetski izvor koji, ako bude smatran bezbednim i srazmernim, može biti dobra alternativa u sveru koji užurbano ide ka naftnom vrhuncu. Novi tip reaktora biće dovoljno mali da stane na kamion i može biti spreman za korišćenje za samo deset godina. Lokid na napredak gleda kao na samo jedan deo sveopšteg pristupa rešenju trenutnog globalnog problema oko energije i klimatskih promena.
5) Stounhendž je imao prijatelje
Naučnici su otkrili skriveni kompleks spomenika u Stounhendžu, što ukazuje da je lokalitet nekada imao daleko više struktura od kamenja koje sada stoji. Kada su naučnici skenirali šire područje koje okružuje lokalitet, otkrili su dokaze o postojanju struktura na dubini od 3 metara, uključujući i do 60 ogromnih stubova.
6) Sisari su stariji nego što smo mislili
Privatni kolekcionari i paleontolozi amateri u kineskoj provinciji Ljaoning otkrili su fosile izumrlih, veveričastih stvorenja koji ukazuju da najraniji sisari potiču od pre više od 200 miliona godina. To je daleko ranije nego što su naučnici mislili. Fosili sami su stari oko 160 miliona godina, datiraju iz perioda trijasa i veruje se da su pripadali haramidima, stvorenjima za koje postoji sumnja da su bili sisari. Najstariji haramidi datiraju od pre 220 miliona godina, što naučnike uverava da su sisari bili barem toliko stari, iako se ranije mislilo da potiču od pre 174 do 164 miliona godina.
Provincija Ljaoning je postala poznata po mnogobrojnim fosilima, među kojima je i fosil sisara sa dinosaurom u stomaku - dokaz da su sisari jeli dinosaure.
7) Evropa ima tektoniku ploča
Fotografije Evrope koje je načinio Nasin orbiter Galileo, analizirali su planetarni geolozi Simon Katenhorn i Luj Proker, koji su otkrili da Jupiterov satelit ima tektoniku ploča sličnu procesima koji se mogu naći na Zemlji. Time je Evropa postala prvi vanzemaljski svet na čijoj površini su otkrivene aktivnosti pomeranja površine.
Evropa je jedan od Jupiterovih najvećih satelita (ima ih barem 63) i nešto je manji od našeg Meseca. Evropina površina pokazuje karakteristike slične morskom dnu na Zemlji.
8) Titanosaur otkriven u Argentini
Paleontološki muzej u Argentini otkrio je novog dinosaura, za kojeg se veruje da je bio najveći u istoriji, zbog čega je dobio ime "titanosaur". Iznenađujuće, džin je bio biljojed, a težio je kao 14 slonova. Živeo je u mezozoku, pre otprilike 95 miliona godina.
9) Rak je izlečen?!
U maju 2014, klinika Mejo objavila je istraživanje u kojem je 50-ogodišnja pacijentkinja sa agresivnom leukemijom lečena vakcinom za male boginje. Nakon što je primila jednu, ogromnu dozu vakcine, telo Stejsi Erholc je u potpunosti izlečeno od raka.
"To je orijentir. Znali smo već dugo da možemo da ubacimo virus intravenozno i uništimo metastazički rak kod miševa. Niko to nije pokazao pre kod ljudi.", rekao je Stiven Rasel koji je vodio istraživanje. Vakcina za male boginje ne pomaže kod svih oblika raka, ali je neverovatan korak napred.
10) Majmuni umeju da računaju
Istraživači iz Medicinske škole Harvarda naučili su tri rezus makaki majmuna da prepoznaju 26 jedinstvenih simbola, uključujući arapske brojeve i 16 slova. Oni su te simbole vezivali za nagrade i otkrili su da majmuni veoma brzo uče kako da nađu vezu između vrednosti simbola i nagrade, kao i da su u 90 odsto slučajeva bili u pravu prilikom izbora simbola za najveću nagradu.
Potom su dodatno testirali majmune i otkrili da mogu da sabiraju takođe, a rezultati mogu pomoći naučnicima da uđu u trag evoluciji matematičke sposobnosti kod ljudi.
VUČIĆ NA BOŽIĆNOJ LITURGIJI U HILANDARU: Predsednik se poklonio pred Bogorodicom Trojeručicom, čestitao najradosniji hrišćanski praznik (VIDEO)