Manji broj bakterija u crevima razlog pojave šećerne bolesti, pokazalo istraživanje

BOSTON - Smanjenje broja bakterija u crevima jedan je od razloga pojave dijabetesa, pokazalo je istraživanje naučnika sa dva prestižna američka univerziteta.

Timovi s Harvarda i Instituta tehnologije Masačusetsa (MIT) sproveli su najopsežnije istraživanje crevne flore ispitujući 33 dece od rođenja do njihove treće godine.

Diverzitet bakterija

- Iz ranijih istraživanja znamo da bakterijski sastav u stomaku ima veze s ranim razvojem dijabetesa tipa jedan i da interakcije između bakterijskih mreža mogu da budu odlučujući faktor u dobijanju dijabetesa. Ipak, ovo je prva studija koja pokazuje kako specifične promene u crevnoj flori utiču na razvoj dijabetesa - kaže Džesika Dan, direktor istraživanja.

Tim koji je vodio naučnik Remnik Zavijer pratio je 33 dece s predispozicijama za dijabetes tipa jedan od rođenja do njihove treće godine. Kod sve dece koja su s vremenom dobila dijabetes primećeno je da je godinu dana pre početka bolesti za 25 odsto opao diverzitet mikroba u crevima. Takođe, zabeležen je pad broja dobrih bakterija, dok je povećan broj opasnih.

Razvoj crevne flore

- Ovo je važan dokaz koji ukazuje da mikrobi u crevima imaju direktan uticaj na pojavu i razvoj bolesti - rekao je Aleksandar Kostić, postdoktorand u Zavijerovoj laboratoriji.

S obzirom ma to da su praćena i deca koja nisu obolela od dijabetesa, naučnici su otkrili i kako bi trebalo da izgleda normalan razvoj crevne flore kod zdravih osoba. Ipak, otkriveno je da i među njima ima razlike što se tiče vrsta mikroba.

Usporavanje
OTKRIĆE LEKA?

Otkrivanje sastava crevne flore moglo bi da pomogne u ranom otkrivanju dijabetesa tipa jedan, a možda i terapije koja bi sprečila ili lečila ovu bolest.
- Ako znamo kojih vrsta ima, a kojih nema, mogli bismo da otkrijemo kako da usporimo bolest - kaže Zavijer.