Mali radio odašiljač na leđima dozvoljava osobi iza upravljača da kontroliše kretanje i ponašanje buba

Bubašvabe korišćene za ispitivanja su već odavno dobile svoj "rančić" na leđima, koje naučnici koriste kako bi kontrolisali njihovo kretanje, kao i snimanje njihovih putanja uživo. To je zapravo mali radio transmiter koji može da utiče na svest živih insekata kako bi ih preko daljinskog navođenja, osoba mogla navoditi u željenom smeru. Po prvi put, sada su uspeli da utiču na leteće bube i da kontrolisu njihovo kretanje i ponašanje.

Istražitelji su za sada uspeli da nateraju leteće bube da slete i polete, kao i da im kontrolišu let i kretanje u pravcu levo i desno. Poenta ovog istraživanja je da što pre dođu do usavršene tehnike manipulacije kretanja letećih buba, koje bi mogle da se koriste kao dronovi za video nadzor u kritičnim područjima.

buba-dron.jpg
North Carolina State University 


Naučnici kalifornijskog univerziteta su se skoncentrisali na kontrolu mušića kretanja kod buba. Koristili su veće bube, "Mecynorrhina torquata" koje su duge 6 centimetara i teške 8 grama. Takođe, uspeli su da preuzmu kontrolu nad mišićima koji otvaraju krila bube, koja su neophodna za kontrolu pravca leta.

Planirano je da se ova tehnologija razvije do trenutka kada će moći da se koristi za nadzor i informisanje sa područja koja nisu dostupna ili bezbedna za ljude, a za to su izabrali bube samo zato što bez problema mogu da nose velike težine kao i zbog njihove veličine.

http://www.youtube.com/watch?v=h6t-6dKPkXs