SUTRA JE MARATON, BUDITE SPREMNI NA SVE: Šta kada na dan trke padne kiša?
Da li je kiša veliki problem na trci?
Nije veći problem od sunca, vetra ili bilo kojih drugih vremenskih uslova. Posebno ako je trka prolećna, jednostavno izlazimo iz zimskog perioda i ceo proces priprema smo proveli na hladnom, sa padavinama i organizam je pripremljen na ovakve uslove. Naravno, kao i na svakoj drugoj trci, nekome nešto neće odgovarati i neki će imati neki problem, ali to se jednostavno dešava, nekada nije dan i to je to.
Saveti za trčanje trke po kiši
Ovo je lista osnovnih saveta za trčanje trke po kiši. Pokušao sam da se osvrnem na period pre, za vreme i posle trke. Ako sam nešto propustio budite deo tima i komentarišite, lista je dobar podsetnik za iskusne trkače ali pre svega namenjena debitantima na dugim prugama.
Startujte suvi, napravite kabanicu
Pre trke ćete provesti neko vreme u startnoj zoni. Ako tada bude padala kiša i pokvasite se, uz mogući vetar, rizikujete prehladu koja može da vam pokvari trku. Dakle cilj je da ostanete što suvlji do starta trke.
Možete da kupite kabanicu za jednokratnu upotrebu, košta oko 200 dinara, ili da jednostavo uzmete veliki kesu za đubre i isečete otvore za glavu i ruke. Kad počne trka i malo se ugrejete, skinite ovo i bacite, staza se svakako čisti posle maratona.
Izbegnite žuljeve
Ako imate pojas za trčanje, ponesite i tubu sa vazelinom za svaki slučaj, možda vam zatreba dodatno mazanje.
Oblačenje – Nemojte da obučete previše stvari
Ako obučete više slojeva odeće, nećete ostati suvi, samo ćete nositi veći teret kad se stvari natope kišom. Jednostavno se obucite prema temperaturi koja će biti na trci.
Kako Beogradski maraton počinje u 10h, predlog je da imate neku staru majicu dugih rukava koja će vas grejati pre starta, a koju posle starta možete da bacite.
Vaše telo se zagreje i podigne temperaturu za 8 do 10 stepeni u toku trke. Kako je najavljeno 17 stepeni to znači da će vaš osećaj biti kao da je 25. Dakle ako na 25 stepeni nosite majicu dugih rukava kada šetate obucite je i za trku.
Sprečite upadanje kiše u oči - kačket
Pokušajte da nabavite trkački kačket sa mrežicom. Tako ćete sprečiti upadanje kiše u oči dok se gornji deo kačketa neće natopiti vodom pa će vam glava biti bezbedna.
Zaštitite elektroniku
Mnogi svoje treninge i trke prate putem aplikacija na telefonu, njih je potrebno zaštititi od kiše. Jednostavno nabavite vakumske kesice i ubacite telefon u jednu.
Ovo vam verovatno neće pomoći ako planirate da slušate muziku, jedini spas je u tom slučaju da imate zaštitnu futrolu za kišne uslove.
Pripremite se psihički
Po kiši i mokrom putu, verovatno nećete moći da postignete svoje najbolje vreme. Budite spremni da budete sporiji i uživajte u trci. Iako ste tokom celih priprema mogli da trčite tempom 6 minuta po kilometru, nemojte da se takmičite sa prirodom, to je dobar put do razočarenja i problema. Lični rekordi se obaraju na suvom.
Budite opušteni, kod nekih ljudi se pojavljuje fizička reakcija podizanja ramena i stiskanja kada kisnu. Ovo može da vam bude problem kada trčite polu/maraton i zato se potrudite da vam telo bude opušteno.
Posle trke
Posle trke je potrebno da se što pre presvučete. Mnogima će ovo biti prva trka i biće pod adrenalinom, organizam u tom trenutku neće osetiti da se temperatura naglo smanjuje i ako propustite da što pre sa sebe skinete sve mokro i utoplite se rizikujete da se razbolite.
Zamolite svoje navijače da vas sačekaju sa suvim stvarima na cilju i pronađite mesto na kom možete da se presvučete. Znamo da je možda teško pronaći mesto na kom možete da presvučete i donji veš, ali je to jako važno posle kišne trke, čuvajte bubrege i bešiku.
(Trčanje.rs)
"MI NEĆEMO KAO AMERIKANCI DA UPADAMO NA UNIVERZITETE!" Vučić: Jedino mi je žao studenata koji žele da uče! (VIDEO)