Studenti Univerziteta "Džordž Mejson" otkrili su kako da pomoću zvučnih talasa ugase vatru i napravili prototip aparata za gašenje požara, u nadi da će napraviti revoluciju u vatrogasnoj tehnologiji

Ovaj članak je preuzet sa sajta National Geographic.

Viet Tran, student kompjuterskog inženjeringa i Set Robinson, student elektrotehnike, odlučili su da istraže mogućnost korišćenja zvuka za gašenje požara.

Ranije istraživanje pokazalo je da zvučni talasi mogu da utiču na požare, a ranija istraživanja su čak ispitivala mogućnost korišćenja zvučnih talasa za gašenje požara, ali do sada nijedan aparat za gašenje požara na bazi zvuka nije napravljen niti prodat radi zaustavljanja vatre. Međutim, ovaj dvojac će možda uspeti u tome.

Kako navode Tran i Robinson, počeli su s jednostavnom idejom da su zvučni talasi, takođe, mehanički ili P-talasi i da mogu da izazovu udar na predmete. U ovom slučaju, na materijal koji gori i kiseonik oko njega - ukoliko se ta dva odvoje takvim talasima, pretpostavljali su da će vatra biti ugašena. Išli su metodom pokušaja i greške, ciljajući zvučnicima manje vatre i slanjem različitih tipova zvukova na različitim frekvencijama. Ultravisoke frekvencije nisu imale mnogo uticaja, tako da su pokušali sa nižim - u opsegu od 30 do 60 herca i otkrili da zvuk zaista može da ugasi vatru.

Ohrabreni otkrićem, razradili su ideju dalje, gradeći prenosni uređaj koji je u stanju da fokusira pritisak talasa direktno na požar. U suštini, uređaj je sastavljen od pojačala, izvora struje i kolimatora napravljenog od kartonske rolne. Rezultat je relativno mali aparat za gašenje požara koji ne koristi ni vodu ni hemikalije.

SA SAJTA NATIONAL GEOGRAPHIC PREPORUČUJEMO VAM JOŠ:

Divlji ljudi usred Evrope

Koliko brzo morate trčati da biste hodali po vodi? (VIDEO)

Genetsko istraživanje pronašlo dokaze o nedavnoj evoluciji u Evropi

Kako policajci provode vreme u zemlji u kojoj kriminal jedva da postoji?

NASILNO OBREZIVANjE: Brutalna tradicija kenijskog plemena Pokot