SPREČITE ULJEZE: Evo kako da se u nekoliko koraka zaštite od napada hakera
Sofisticirani alati za provalu u tuđe kompjutere mogu da se kupe putem interneta i počnu da koriste gotovo odmah. Niko, pa ni velike kompanije, neke političke organizacije, kao ni poznate osobe nisu imune na napade hakera.
Kvinsi Larson, osnivač kompanije za programiranje "Free Code", nedavno je naveo da bi svi trebalo da odvoje vreme kako bi osigurali sovje podatke od napadača.
"Kada kažem napadač, mislim na svakoga ko pokuša da pristupi vašim podacima bez vaše dozvole", navodi Larson.
"Njujork Tajms" i Larson navode nekoliko načina zaštite od hakera:
1. Enkripcija
Enkripcija komunikacije je prema Larsonu zapravo najbolji način da se unište podaci budući da se time osigurava da im niko neće moći da im pristupi bez ključa za probijanje enkripcije.
2. Zaštitite hard disk
Vaš računar krije velike količine informacija o vama koje mogu da se zloupotrebe, pa je zaštita tih informacija ključna. Šifre su dobar prvi korak, ali nedovoljan budući da se one lakše provale od enkripcije. Pre nego što ugasite računar proverite da li ste uključili automatsku enkripciju koju vam "Epl" i "Windows" nude.
3. Verovatno se pogrešno brinete o svojim šiframa
Učestalo menjanje šifri je dobra praksa, ali smišljanje novih zna biti naporno. Larson zato preporučuje da brigu o šiframa prepustite specijalnim programima kao što su LastPass, 1Password i KeePass.
Sam koristim LastPass i preporodio sma se u trenutku kada mi ga je prijatelj, inače programer preporučio. Ali, nisu ni ti programi do kraja sigurni pa je i sam LastPass prošle godine hakovan. Najbolja je praksa čuvati šifre na listu papira na sigurnoj lokaciji, a menjti ih svake dve nedelje.
4. Kada god možete, zaštitite se putem autentikacije u dva koraka
Autentikacija u dva koraka znači da će svaka nova prijava na neki servis ili račun morati da bude proverena putem SMS poruke koju ćete dobiti na mobilni. Taj sigurnosni dvokorak najvažnije je uključiti na mejlu, budući da se putem njega prijavljujete na sve servise i račune.
5. U internet pregledač/čitač ugradite dodatak HTTPS Everywhere
Moksi Marlinspajk, osnivač Open Whisper Systems, organizacije koja je razvila Signal, savetuje instalaciju ovog dodatka kako biste u svakom trenutku pristupali sigurnim verzijama svih intenet stranica i kako biste se zaštitili od neželjenih pogleda.
Osim toga, kada pristupate internetu obratite pažnju na sigurnost mreže putem koje pristupate internetu. Izbegavate bežične mreže koje ne zahtevaju šifru za pristup.
6. Inkognito ne znači i privatno
Chrome, Firefox i Safari nude mogućnost, da kažemo, prikrivenog surfovanja netom, ali to nikako nemojte protumačiti kao da ste sigurni i da vas niko ne posmatra.
"Možda piše "incognito", ali niste nevidljivi. Sve što "incognito" radite na internetu može videti vaš poslodavac, kompanija preko koje ostvarujete pristup internetu i stranice koje posećujete", objašnjava Larson.
Larson preporučuje da za sigurnu pretragu koristite Tor, međutim "New York Times" mu se u toj preporuci ne pridružuje jer je u ovom trenutku Tor dosta spor.
7. Za osetljive pretrage koristite "DuckDuckGo"
Larson sugeriše da svi oni koji su paranoični uz korištenje "Gugla" koriste DuckDuckGo. On, međutim, nije paranoičan.
"Gugl" je izgrađen na hakerskoj etici i u nekim aspektima oni stavljaju princip ispred profita", objašnjava Larson.
Larson dodaje da su drugi pretraživači lošiji od "Gugla" i da se na to korisnici moraju pripremiti u slučaju da se odluče da ga ne koriste.
8. Prekrijte web kameru sa neprozirnom trakom
Edvard Snouden i Mark Zakerberg to rade, a ako se oni boje špijuniranja i vi imate razloga da se plašite.
(jutarnji)
"S PREDSTAVNICIMA KOMPANIJE ZIĐIN O DALJOJ SARADNJI" Vučić posle sastanka: Posebno smo se osvrnuli na ekonomski značaj projekata i otvaranje novih radnih mesta