Za špijune, David Vinćenceti je trgovac, a za tirane - on je spasilac. Evo kako je italijanski mogul izgradio hakersko carstvo

Kompanija poznata pod nazivom "Hacking team" (HT)jedna je od najvećih privatnih firmi koje snabdevaju svetske obaveštajne i bezbednosne agencije špijunskim softverom. Sa oko 40 inženjera i prodavaca koji promovišu svoja "dobra" u desetinama zemalja širom sveta, HT predstavlja pravo otelotvorenje "ere digitalnih plaćenika".

Ova italijanska kompanija snabdeva vlade ključnim instrumentima za borbu protiv terorizma, organizovnog i sajber kriminala. Ipak, kao i svako slično oruđe, ono je sklono zloupotrebi, pa se mnogi ne ustručavaju da ga iskoriste u obračunima sa disidentima, odnosno radi gušenja kritika i slobode govora.
sajber-kriminal.jpg
Foto: Pixabay

"Podsticanjem i egitimizovanjem ovog vida globalne trgovine, otvaramo pandorinu kutiju", smatra Kristofer Soghojan, tehnolog pri Projektu američke unije za slobode, govor, privatnost i tehnologiju.

Ipak, HT ne pokazuje znake posustajanja, čak i nakon veoma oštrog izveštaja o zloupotrebama HT tehnologija, koji je predstavio Citizen Lab.

"Iskreno, dokazi koje je Citizen Lab predstavio ne sugerišu da radimo bilo šta neprikladno", rekao je portparol HT Erik Rabe.

Osnivač i izvršni direktor HT David Vinćenceti, međutim, u šali je napisao kako je odgovoran za "tehnologiju koja predstavlja najveće zlo na svetu". Ovaj 48-godišnji Italijan prošao je transformaciju od običnog hakera iz podzemlja, do mogula čije poslovanje vredi milione dolara.

CEO TEKST PROČITAJTE NA NEWSWEEK.RS

POGLEDAJTE BONUS VIDEO:

SILA 3. epizoda: Tajfun - najveća nukelarna zver ispod mora!