NE DOZVOLITE DA VAS ZAVARAJU: Ove stvari morate znati pre kupovine 4K televizora!
Tehnologija koja nas ovih dana posebno privlači je vezana za 4K i sve ostalo povezano za ovu materiju, pa evo nekoliko saveta koji bi mogli da vam koriste ukoliko ste rešili da se počastite novim 4K televizorom, a ne znate odakle da krenete.
1. Proverite da li je 4K
Možda će nekima od vas ovo zvučati čudno, ali ovaj period godine je takav da su akcije česta pojava i lako je zaleteti se na kupovinu televizora kada vidite sniženje sa 150.000 na 100.000 dinara za TV dijagonale 50 inča. Uvek pogledajte rezoluciju, a ona za 4K TV iznosi 3840×2160 piksela. Razlika je ogromna, posebno kod velikih dijagonala, gde četriri puta veća gustina piksela ima izuzetno veliki uticaj na kvalitet prikaza.
2. Potražite televizor sa UHD Premium standardom ukoliko imate dilemu
4K je relativno nova tehnologija, pa je kao takva na samom početku bila nestandardizovana. U prevodu, modeli od pre 2016. godine nose oznaku UHD iliti Ultra HD ukoliko ispunjavaju minimalni uslov, a to je rezolucija od 3840×2160 piksela. Međutim, to nije dovoljno da biste imali potpuni ugođaj, jer je ideja bila da UHD i 4K standard donesu HDR, odnosno veći dinamički raspon, bolje osvetljenje i sl.
3. Dobro obratite pažnju na HDR
HDR je izuzetno bitan faktor za izgled videa. Naime, on omogućava da dobijete impresivne prikaze zbog povećanog dinamčikog raspona, tako da jasno možete da vidite sve, od tamnih delova do svetlih delova kadra. Rezultat je drastično unapređen prikaz koji ne može da se meri sa standardnim ukoliko je dobro izveden, a tu dolazimo sledeće stavke.
4. Nije dovoljno da TV samo ima HDR oznaku
Pre svega, obratite pažnju na to da TV ima HDR10 podršku. Reč je o širem i otvorenom formatu koji podržava većina servisa i proizvođača. To je zatvoren format koji trenutno podržava manji broj proizvođača i on zahteva zaseban čip da bi funkcionisao, tako da nije moguće da se nadogradi kasnije kroz softverski "apdejt".
5. Čak i ukoliko TV ima HDR10proverite da li ima 10-bit panel
Iako bi trebalo da ste prilično sigurni da je sve kako treba, proverite da li je televizor opremljen 10-bitnim panelom. Naime, 8-bitni panel je sposoban da prikaže 8 bita po RGB kanalu što znači ukupno 16 miliona boja (256x256x256).
6. HDR je bitan i zbog gejminga
Jedan od najvećih noviteta i prodanih aduta nove generacije grafičkih karti i konzola je bio upravo HDR gejming, pa je dobro imati kompletnu podršku upravo zbog toga što ćete dobiti bolji ugođaj ukoliko planirate da koristite televizor za igranje.
7. Input lag – najveći neprijatelj gejmera
Kada smo već kod igara, obavezno probajte da nađete informacije o input lagu kod modela koji vas interesuje ukoliko planirate da se igrate. Za ostale uređaje input lag nije bitan, ali kada su konzole u pitanju on je itekako važan, jer je najgori osećaj kada slika laguje, odnosno kasni u odnosu na ono što vi radite.
Kurir.rs/Benchmark.rs, Foto: Profimedia
"VIDE DA SRBIJA NAPREDUJE BRŽE OD NJIH" Predsednik Vučić o napadima iz Zagreba: "Srećan sam što mi nemamo tu vrstu frustracije i kompleksa kako oni imaju prema"