NAUČNICI SIMULIRAJU ŽIVOT U SVEMIRU: Žive u pustinji kao na Marsu
Astronauti koriste sonde, dronove, robotske rovere i staklenik na naduvavanje da izvrše 19 eksperimenata
Grupa astronauta će provesti mesec dana u izolaciji u pustinji Dhofar u Omanu kako bi se što bolje pripremila za buduće misije na Mars.
Cilj ovog eksperimenta je da se čovečanstvo osposobi za život na Crvenoj planeti u budućnosti.
Gledajući iz svemira, pustinja Dhofar izgleda kao veliko prostranstvo braon boje, u kojem jedva da živi nekoliko životinja i biljaka jer u njoj temperatura lako može da skoči i do 51 stepen Celzijusa.
Na istočnoj strani pustinje nalazi se Oman baza, koja izgleda kao naduvani balon težak 2,5 tona, oko koga se nalaze kontejneri sa laboratorijama. Više od 200 naučnika iz 25 zemalja sprovodi eksperiment za koji agencija NASA tvrdi da će dovesti do toga da se u narednih 15-20 godina na Mars pošalje ljudska misija.
- Ova pustinja ima mnogo sličnosti sa Marsom, kao što su struktura sendimentnih stena koje potiču još iz paleocena ili eocena, kupole soli ili korita drevnih reka. Mesto nudi širok spektar peska i stenovite površine u kombinaciji sa raznim varijacijama nagiba - kaže portparol misije Katrik Kumar.
Eksperiment će trajati do 28. februara. Vodi se velika trka ko će pre poslati ljudsku misiju na Mars.
Osim NASA, u trci su još svemirske agencije iz Rusije i Kine, kao i milijarder Ilon Mask, koji je nedavno lansirao najveću raketu u svemir.
Vođa eksperimenta je doktor Gernot Gremer, koji je na Zemlji vodio 11 naučnih misija simuliranja uslova kao u svemiru.
Kurir / E.K.
Foto: Fonet, AP
POGLEDAJTE BONUS VIDEO:
Spektakularna šetnja svemirom! Astronaut NASA ledbi, a Zemlja mu kao na dlanu!
PONOSAN SAM NA SRBIJU KOJU NIKO NE MOŽE DA ZAUSTAVI: Vučić se oglasio iz Zemun Polja - Dve firme htele da odustanu od radova zbog hajke, ali sam ih vratio!