Mašine tanje od vlasi kose i napravljene od DNK nosiće enzim trombin i proteine kroz krvotok i napadaće samo ćelije tumora


Roboti hiljadu puta tanji od vlasi kose uskoro će se boriti protiv raka uništavajući tumore u ljudskom telu.


Naučnici sa Državnog univerziteta Arizone tvrde da su na dobrom putu da stvore nanorobote od DNK u obliku sićušnih cevčica, koji bi bili ubrizgani u krvotok pacijenata.


Precizno lečenje


Ovi roboti će nositi enzim trombin i proteine kroz krvotok i napadaće samo ćelije tumora. Kada roboti dostignu svoj cilj i vežu se za ćeliju tumora, oni će izbaciti enzim trombin izazivajući njihov šok i umiranje. Oni su bezbedno testirani na miševima i svinjama. Bezbedni su i nije se dešavalo da kroz krvotok dođu do mozga i izazovu šlog.

- Razvili smo prvi potpuno automatizovani robotski DNK sistem za vrlo preciznu terapiju lečenja protiv raka. Ova tehnologija može se upotrebiti za lečenje mnogih oblika raka - kaže profesor Hao Jan, koautor studije.


Tri od osam miševa obolelih od raka kože oporavili su se posle tretmana i njihov životni vek se produžio sa 20 na 45 dana.


Medicina budućnosti


- Razvoj nanorobota koji mogu da dostave lekove u sve delove tumora je novi, uzbudljiv način razvoja medicine. Ovo je prvi put da su molekuli DNK izmanipulisani da dostave lek na ovaj način. To može imati dalekosežne posledice u lečenju raka i drugih bolesti - kaže baronesa Delit Morgan, izvršni direktor udruženja Brest kenser nau, najveće humanitarne organizacije za borbu protiv raka u Velikoj Britaniji.

Kurir / E.K.

Foto: Profimedia