U ratu između dve kompanije poslednju rundu izgubili Južnokorejci, koji moraju da plate enormnu odštetu Amerikancima

NJUJORK - Nemilosrdna konkurencija.
„Samsung“ i „Epl“, dve rivalske kompanije koje prodaju više od polovine smartfonova i tableta u svetu, već dugo vode rat, koji američka firma očigledno dobija. Poslednji sudski spor koji su dve firme vodile bio je u SAD, a završio se tako što je porota presudila da je „Samsung“ kopirao inovativnu tehnologiju koju je „Epl“ koristio za svoje uređaje ajfon i ajped, a prema presudi mora da plati milijardu dolara odštete.

Takođe, kompanija iz SAD je tražila da južnokorejska firma povuče osam modela sa američkog tržišta - „galaksi S 4G“, „galaksi S2 AT&T“, „galaksi S2 skajroket“, „galaksi S2 T-mobajl“, „galaksi S2 epik 4G“, „galaksi S šoukejs“, „droid čardž“ i „galaksi privejl“.

Prema navodima s tehnoloških blogova, „Epl“ je poslednju presudu dobio „na kvarno“. Kao opravdanje za te navode, upućeni navode to da je američka kompanija južnokorejsku tužila sudu u malom gradu San Hoze u Kaliforniji i da ta tužba ne bi prošla u nekom većem mestu. Primer za to je presuda iz Britanije, donesena svega nekoliko dana pre američke, u kojoj je navedeno da „Samsung“ nije kopirao „Epl“, a američkoj kompaniji je naloženo da se javno izvini Južnokorejcima.

Poznat je i sudski spor dve kompanije u Nemačkoj 2011. Tada je „Samsungov“ „galaksi tab 7.7“ zabranjen i izbačen iz prodaje zato što je sud doneo odluku u korist „Epla“ i proglasio južnokorejsku kompaniju krivom za krađu patenta i dizajna, jer je imao previše sličnosti s ajpedom. Zabrana je važila samo u Nemačkoj, međutim, „Epl“ se žalio. Visoki sud u Dizeldorfu je doneo odluku da se „galaksi tab 7.7“ zabrani u celoj EU. To nije bilo moguće jer je tužena firma „Samsung Nemačka“, a za EU je zadužena „Samsung Koreja“.


Najvrednija firma u istoriji

„Epl“ je nedavno postao najvrednija kompanija u istoriji. Akcije te firme su skočile zahvaljujući optimizmu povodom predstojećeg lansiranja „ajfona 5“, a možda i manjeg i jeftinijeg ajpeda. Tako „Epl“ sada vredi 621 milijardu dolara, čime je oboren rekord „Majkrosofta“ iz prvih dana procvata interneta.