UPOZNAJTE LENOVO PROJECT CRISTAL: Ovo je prvi laptop na svetu sa providnim microLED ekranom
Nije često da naiđete na uređaj koji izgleda kao da je izašao pravo iz filmskog seta. Ali Lenovoov Project Cristal, navodno prvi laptop na svetu sa providnim mikroLED ekranom, primer je oživljavanja naučne fantastike.
Trenutno nema planova da se Project Cristal pretvori u maloprodajni proizvod. Umesto toga, Lenovoov najnoviji konceptni uređaj naručila je ThinkPad divizija da istraži potencijal transparentnih microLED panela i integracije AI.
Najočigledniji slučaj upotrebe bi bio deljenje informacija negde, kao što je lekarska ordinacija ili hotelski sto. Umesto da morate da okrećete ekran, možete jednostavno da preokrenete ekran preko softvera, omogućavajući bilo kome sa druge strane da ga vidi dok dobijate detaljno objašnjenje.
Kada se kombinuje sa kamerom ugrađenom u zadnji deo sistema, Lenovo kaže da bi mogle biti moguće AR aplikacije. Jedan primer bi bio korišćenje kamere za identifikaciju objekta, slično Google sočivu. A sa njegovim transparentnim ekranom, trebalo bi da bude moguće da se ta ideja odnese korak dalje tako što će se dijagram ili šema postaviti na vrh objekta za stvari kao što su rešavanje problema ili popravka.
Ali zanimljiva stvar u vezi sa Project Cristal je to što se Lenovo uopšte potrudio da ga napravi. Trenutno su čak i standardni microLED ekrani izuzetno skupi sa tim panelima koji su obično rezervisani za najsavremenije uređaje kao što su Samsung-ov The Wall ili Apple'ov Vision Pro. A, prozirne verzije su viđene samo kao koncepti kao na providnom mikroLED televizoru koji je Samsung pokazao pre nekoliko meseci na CES 2024.
LENOVO PROJECT CRISTAL PRAKTIČNE FOTOGRAFIJE
Efekat transparentnosti je zbunjujući. Kada je zatvoren ili kada je ekran isključen, ekran Project Cristal-a skoro izgleda kao običan komad stakla sa blagom braonkastom nijansom. U trenutku cela stvar zasvetli kao bojni brod.
Nominalna osvetljenost ide sve do 1.000 nita, a Lenovo kaže da maksimalne vrednosti mogu dostići i do 3.000 nita, što bi ga učinilo svetlijim od nove porodice Galaxy S24. I uprkos tome što je napravljen od više slojeva, panel je izuzetno tanak, što pomaže da se zamagli linija digitalnog i analognog sveta.
Lenovo kaže da takođe razmatra dodavanje neke vrste kontrastnog sloja, tako da se može pretvoriti u tradicionalni neprozirni ekran pritiskom na dugme. Međutim, za relativno veliki ekran od 16 inča, njegova rezolucija nije super visoka, tako da ako pažljivo pogledate, možete videti pojedinačne piksele.
Još jedan zaokret u dizajnu je da umesto tradicionalne tastature, Project Cristal sadrži jednu od Lenovo-ovih zamena zasnovanih na dodiru. Nažalost pati od mnogo problema. Najočigledniji primer ovoga je da vam se ruke pomeraju dok kucate jer nema taktilne povratne informacije, što dovodi do smanjene tačnosti.
Lenovo kaže da će AI možda moći da se pozabavi tim u budućnosti tako što će naučiti nečije navike kucanja, a zatim iskoristiti te informacije da bi objasnio da vaše ruke odstupaju od kućnog reda. Ali trenutno, to je i dalje problem.
Ima samo dva porta na celom sistemu što bi bila velika greška za ovako veliki prenosivi računar. Project Cristal je takođe zasnovan na CPU-u poslednje generacije, dok su druge komponente poput njegove šarke bile toliko slabe da je njegov ekran pretio da se zatvori svaki put kada se nagne ispod 90 stepeni. I iz nekog razloga, činilo se da laptop stvara statički napon, jer je ponekad "šokirao" ljude koji su dodirnuli njegov ekran.
Projekat Cristal je rešenje u potrazi za problemom. Problem koji postoji u određenim situacijama može biti vredan ozbiljnijeg rešavanja u nastavku. Ali što je još važnije, izaziva nas da razmislimo o tome šta je moguće sa novom tehnologijom ekrana i kako bi se ona mogla uklopiti u laptop budućnosti.
"INTERES ZA VRAĆANJE U SRBIJU SVE VEĆI" Predsednik Vučić: Oko Božića plan za povratak ljudi iz dijaspore