Često se čuje kako Apple fanovi kritikuju Android iz različitih razloga i pričaju da je iPhone mnogo bolji, a među tim kritikama su pet uobičajenih mitova

iPhone je stekao veliku popularnost i ima veliki broj korisnika, pre svega u SAD. Zahvaljujući brojnim zanimljivim aplikacijama, među kojima prednjači iMessage, šire se razne zablude i mitovi da je iPhone mnogo bolji od Androida. Među tim zabludama najčešče dominiraju sledećih pet uobičajenih, o kojima piše AndroidAuthority:

Svi Android uređaji su jeftini

Jedna od najčešćih zabluda iPhone korisnika je da su svi Android uređaji jeftini. Definitivno, zaista postoje mnogo jeftinih modela Android telefona kao što su Samsung Galaxy A serije, Xiaomi Redmi Note i Motorola Moto G. Sa druge strane postoji niz Android telefona koji su skuplji i od samog iPhone-a. Među njima je Samsung Galaxy S serije ( 800-1299 dolara), Google Pixel 8 serija (699-999 dolara), Xiaomi 14 (1070-1640 dolara) i mnogi drugi.

shutterstock-android-2.jpg
Shutterstock 

Ove cene variraju i zavise od kapaciteta skladištenja podataka. Takođe, tu su i sklopivi telefoni koji koštaju više od vrhunskih iPhone-a. Na primer, Samsung Galaxy Z Fold 5 i Google Pixel Fold imaju cenu od 1799 dolara. Sa druge strane, najskuplji iPhone model košta od 999 dolara pa sve do 1599 dolara, za varijantu od 1 TB .

Android telefoni ne traju dugo

Još jedna neutemeljena tvrdnja je da Android telefoni ne traju dugo. To je bila valjana primedba pre nekoliko godina, jer Android nije imao funkcije održavanja performansi tokom vremena. Sada se situacija značajno promenila jer Android podešavanja i dodaci specifični za proizvođača doprinose dugoročnim performansama telefona. Interesantno je da iPhone imao problem sa degradacijom baterije.

shutterstock-2271607647.jpg
Shutterstock 

Tačnije, prema tvrdnji kompanije Apple baterija na iPhone telefonu padne na 80 posto svog kapaciteta nakon 500 ciklusa punjenja. Ovo znači da bi iPhone 14 serija i stariji modeli efektivno izgubili 20 posto baterije posle isteka perioda od 1-1,5 godine korišćenja. Čak i pristupačniji modeli, kako na primer Nokia telefoni, nude 800 ciklusa punjenja pre nego im padne kapacitet baterije na 80 posto.

Androidi ne dobijaju ažuriranja

Još jedan mit je da Androidi ne dobijaju ažuriranje. To je bilo tačno pre jedne decenije, jer su mnogi proizvođači tada nudili samo dve godine ažuriranja. Sada najbolji Android telefoni, počev od Samsung-a i Google-a dobijaju sedam godina ažuriranja, i tako nadmašujuiPhone. Takođe mnogi proizvođači kao što su Oppo, OnePlus, Honor, Xiaomi i Vivo nude pet godina ažuriranja.

shutterstock-android-apple-2.jpg
Shutterstock 

Telefoni nižeg cenovnog ranga kao što su Motorola, Realme i Xiaomi dobijaju jedno softversko ažuriranje. Ako ste novac namenjen za kupovinu iPhone telefona potrošili na Android, dobićete dugačak i stalan tok ažuriranja. Zapravo, ako se odlučite za Galaxy S24 ili Pixel 8 telefon, dobijate bolju politiku ažuriranja nego što ima iPhone.

iPhone pravi bolje slike

Pošteno je reći da su Android telefoni u poređenju sa iPhone-om dostigli isti nivo kada je u pitanju fotografisanje, čak i da su ga prevazišli. Dobar primer za to je poređenje Pixel 8 i iPhone 15 Pro. Oba modela bili su korišćeni na jednom koncertu i pokazalo se da je Pixel 8 pobedio iPhone 15 Pro Max u segmentu doslednosti slikanja u različitim situacija.

46581320.jpg
Shutterstock 

Tačnije, iPhone pravi bolje video zapise, dok Android ima bolje fotografije. To je zato što su Android OEM proizvođači prvi usvojili inovacije kao što su kamere sa preklopljenim zumom i ultraširokim sočivima. Treba dodati da iPhone ima možda bolji kvalitet fotografije kada koristi kameru unutar nezavisnih aplikacija.

Android interfejs je zbunjujući

Ova tvrdnja uglavnom zavisi od toga na šta su korisnici navikli. iPhone korisniku Android će biti pomalo zbunjujuć, pre svega zato što je Android malo komplikovaniji za rukovanje i nije tako jednostavan kao iOS operativni sistem. Neki proizvođači Android-a čak pokušavaju da prilagode korisnike iPhone-a tako što odstupaju od utvrđenih Android normi.

pexelsjshoots4957.jpg
Promo 

Dobar primer je da mnogi OEM proizvođači u Kini omogućavaju da potpuno zaključate „fioku” aplikacija. Xiaomi takođe nadmašuje iOS tako što omogućava pristup obaveštenjima jednostavnim prevlačenjem prstom preko ekrana. Poređenja radi, mnogi proizvođači Androida nude kombinovana brza podešavanja za obaveštenja koja su dostupna, jednim prevlačenjem prsta nadole sa bilo kog mesta.

Izvor: Benchamrk/Kurir/Darko Mulic