Meta je obrisala 63.000 Instagram naloga iz Nigerije koji su bili umešani u prevare i seksualne ucene, među kojima i mrežu od 2.500 naloga povezanih sa 20 pojedinaca koji su varali prvenstveno odrasle muškarce iz SAD.

Meta je rekla da su ovi nalozi povezani sa organizovanom grupom za sajber kriminal pod nazivom „Yahoo Boys“ koja je ranije ove godine sprovodila organizovane pokušaje iznude usmerene na tinejdžere iz Australije, Kanade i SAD.

shutterstock-meta.jpg
Shutterstock 
foto: Shutterstock

Slučajeve kada su neki od ovih naloga pokušali da ucenjuju maloletnike, Meta je prijavila američkom Nacionalnom centru za nestalu i eksploatisanu decu (NCMEC).

Pored toga, Meta je obrisala 1.300 Facebook naloga, 200 Facebook stranica i 5.700 Facebook grupa, takođe sa sedištem u Nigeriji, koje su korišćene za organizovanje, regrutovanje i obuku novih prevaranta. Obuka je podrazumevala prodaju skripta i vodiča za prevare i deljenje linkova do kolekcija fotografija koje su se koristile prilikom registrovanja i popunjavanja lažnih naloga, rekla je Meta.

Kompanija je u aprilu rekla da ima nove metode za identifikaciju naloga koji su možda uključeni u seksualnu iznudu i da primenjuje mere koje treba da spreče interakciju ovih naloga sa tinejdžerima.

shutterstock-meta-2.jpg
Shutterstock 
foto: Shutterstock

Pored toga, Meta kaže da primenjuje i mere kojima se automatski blokiraju pokušaji prevaranta da se vrate u igru kreiranjem novih naloga na njenim platformama.

„Iznuda je užasan zločin koji može imati razorne posledice“, rekla je Meta.

Seksualne prevare (ucene, iznude) su oblik sajber kriminala gde počinioci podstiču žrtve da im pošalju eksplicitne slike ili video snimke, a zatim prete da će ih objaviti ako se ne plati otkupnina ili ne pošalje još slika i video snimaka.

hakeri-spijunaza-sajber-kriminal.jpg
Profimedia 
foto: Profimedia

Prevaranti koji se obično kriju iza lažnog ili tuđeg identiteta, u početku se pretvaraju da su zainteresovani za žrtvu, da žele romansu, sa ciljem da ona stekne poverenje, a zatim je ubeđuju da podeli sa njima intimne fotografije. U sledećoj fazi, prevarant otkriva svoje prave namere, preteći da će prosledili kompromitujuće fotografije i video snimke žrtvinim prijateljima, porodici ili javnim portalima ukoliko ne budu plaćen.

Seksualna iznuda može imati razorne, dugotrajne efekte na žrtvu, tako da platforme društvenih mreža koje prevaranti zloupotrebljavaju da bi vršili ove zločine neprestano rade na metodama brze identifikacije i uklanjanju naloga prevaranata.

Meta kaže da postiže sve bolje rezultate na tom frontu, ali da je to prostor u kojem kriminalci stalno evoluiraju da bi izbegli njihovu „sve bolju odbranu“.

shutterstock-meta-1.jpg
Shutterstock 
foto: Shutterstock

Metini zaštitni sistemi i mere protiv iznude uključuju zaštitu golotinje (automatsko zamagljivanje) u porukama, podrazumevana podešavanja za poruke za mlade korisnike Metinih platformi koja blokiraju neželjene kontakte i prikazuju bezbednosna obaveštenja, sakrivanje profila tinejdžera od potencijalnih prevaranata ili onemogućavanje slanja poruka, iskačuće poruke korisnicima koji su komunicirali sa ucenjivačima koje upućuju na portale kao što je Stop Sextortion Hub itd.

Seksualna iznuda usmerena na mlade muškarce je nažalost u porastu, a u nekim slučajevima dovela je žrtve do samopovređivanja ili čak samoubistva. Nedavni izveštaj Bloomberga je razotkrio samoubistva podstaknuta seksualnom iznudom, otkrivajući kako se prevaranti predstavljaju kao tinejdžerke na Instagramu i Snapchatu kako bi namamili žrtve i ubedili ih da pošalju eksplicitne fotografije, koje zatim koriste za ucenjivanje žrtava za novac ili da dobiju još slika koje prosleđuju svojim prijateljima.

Izvor: Informacija/Kurir/Darko Mulic