Meta će platiti 1,4 milijarde dolara za rešavanje tužbe u Teksasu o podacima o prepoznavanju lica.

Meta Platforms pristala je da plati 1,4 milijardi dolara Teksasu za rešavanje tužbe države kojom se optužuje da nezakonito koristi tehnologiju za prepoznavanje lica za prikupljanje biometrijskih podataka miliona Teksašana bez njihovog pristanka.

shutterstock-meta-2.jpg
Shutterstock 
foto: Shutterstock

Uslovi nagodbe označavaju najveći sporazum ikada bilo koje države, tvrde advokati iz Teksasa, čiji je pravni tim uključivao firmu tužioca Keller Postman.

Tužba, podneta 2022. godine, bila je prvi veliki slučaj koji je pokrenut po zakonu o biometrijskoj privatnosti Teksasa iz 2009, prema advokatskim firmama koje prate parnicu. Odredba zakona predviđa odštetu do 25.000 dolara po kršenju.

Teksas je optužio Facebook da su učitali biometrijske informacije sa fotografija i video zapisa koje su korisnici postavili na platformi društvenih medija bar „milijardu puta“ kao deo besplatne, ukinute funkcije pod nazivom „Predlozi oznaka“.(Tag suggestions).

shutterstock-meta-1.jpg
Shutterstock 
foto: Shutterstock

Portparol kompanije Meta je rekao da je kompanija zadovoljna što je rešila problem i da se raduje „istraživanju budućih mogućnosti za produbljivanje naših poslovnih investicija u Teksasu, uključujući potencijalni razvoj centara podataka“.

NASTAVILI SU DA NEGIRAJU NEPRAVDU

Generalni tužilac Teksasa Ken Paxton je u saopštenju rekao da nagodba označava „posvećenost države da se suprotstavi najvećim svetskim tehnološkim kompanijama i da ih smatra odgovornim za kršenje zakona i kršenje prava na privatnost Teksašana“.

shutterstock-meta-3.jpg
Shutterstock 
foto: Shutterstock

Teksas i Meta rekli su da su postigli sporazum u maju, nedeljama pre nego što je trebalo da počne suđenje u državnom sudu.

Meta se posebno složila da plati 650 miliona dolara 2020. za rešavanje grupne tužbe za biometrijsku privatnost koja je pokrenuta prema zakonu o privatnosti Ilinoisa koji se smatra jednim od najstrožih u državi. Kompanija je takođe negirala da je počinila prekršaje.

Alphabet Google se posebno bori protiv tužbe Teksasa koji optužuje kompaniju za kršenje biometrijskog zakona države.