Phishing prevare se više ne dešavaju samo na internetu. Nedavno je zabeležen novi način phishinga koji se sprovodi putem tradicionalne pošte.

shutterstock-phishing--4.jpg
Shutterstock 
phishingfoto: Shutterstock

Državni ured kriminalističke policije Donje Saksonije u Nemačkoj izdao je upozorenje o prevarama koje se sprovode slanjem lažnih pisama koja izgledaju kao da su od banaka.

Ova pisma deluju veoma uverljivo, često sadrže personalizovane podatke i koriste zvanične logotipe, što ih čini teškim za prepoznavanje.

Prevaranti su se predstavljali kao Komercbanka i Dojče banka, ali svaka banka može biti meta, piše PCWorld.

Kako funkcioniše prevara putem pošte?

Lažna pisma obaveštavaju primaoce o navodnim problemima sa njihovim bankovnim računima, zahtevajući ažuriranje podataka ili odgovaranje na hitna upozorenja. Svako pismo sadrži QR kod koji primaoci treba da skeniraju kako bi rešili problem.

shutterstock-phishing.jpg
Shutterstock 
PHISHINGfoto: Shutterstock

Skeniranjem QR koda, korisnici bivaju preusmereni na lažnu internet stranicu koja izgleda kao prava stranica banke. Unosom svojih podataka na tu stranicu, korisnici nesvesno predaju svoje informacije prevarantima.

Kako se zaštititi

Kako biste se zaštitili od ovakvih prevara, stručnjaci preporučuju oprez pri primanju neočekivanih pisama od banaka. Uvek pozovite svoju banku da proverite autentičnost pisma pre nego što preduzmete bilo kakve korake. Stariji ljudi su posebno na meti, pa se njima preporučuje dodatni oprez.

Nikada ne skenirajte QR kodove iz neočekivanih izvora bez prethodne provere. Isključite automatsko otvaranje linkova na vašem uređaju prilikom skeniranja QR kodova, kako biste prvo proverili destinaciju.

shutterstock-393704425.jpg
Shutterstock 
foto: Shutterstock

U slučaju da postanete žrtva ovakve prevare, odmah kontaktirajte svoju banku i blokirajte pristup svom računu. Nakon toga, promenite sve svoje lozinke kako biste osigurali svoje podatke.

(Kurir.rs/PCWorld/M.F.)

Bonus video:

Kurir TV INTERNET PREVARE: Vračare i magovi