Holandsko telo za zaštitu podataka (DPA) kaznilo je kompaniju sa 30,5 miliona evra (33,6 miliona dolara) zbog kršenja Opšte uredbe o zaštiti podataka (GDPR).

U saopštenju se objašnjava da je Clearview napravio „nezakonitu bazu podataka sa milijardama fotografija lica“, uključujući holandske pojedince, i da nije uspeo da pravilno obavesti ljude da koristi njihove podatke. Početkom 2023. izvršni direktor Clearview-a je tvrdio da kompanija ima 30 milijardi slika.

shutterstock-clearview--3.jpg
Shutterstock 

Clearview mora odmah zaustaviti sve prekršaje ili se suočiti sa kaznama za nepoštovanje do 5,1 miliona evra (5,6 miliona dolara).

- Prepoznavanje lica je veoma nametljiva tehnologija koju ne možete jednostavno dopustiti nikome na svetu. Ako postoji vaša fotografija na internetu - a zar se to ne odnosi na sve nas? Onda možete završiti u bazi podataka Clearview-a i biti praćeni izjavio je predsedavajući holandskog DPA Aleid Volfsen.

shutterstock-clearview--4.jpg
Shutterstock 

On dodaje da prepoznavanje lica može pomoći u bezbednosti, ali da bi "nadležni organi" koji su "podvrgnuti strogim uslovima" trebalo da se bave time, a ne komercijalna kompanija.

Holandski DPA dalje navodi da, pošto Clearview krši zakon, njegovo korišćenje je takođe nezakonito. Volfsen upozorava da bi holandske kompanije koje koriste Clearview takođe mogle biti podvrgnute „velikim kaznama“. Clearview nije uložio prigovor na kaznu holandskog DPA, tako da nije u mogućnosti da pokrene žalbu.

shutterstock-clearview--2.jpg
Shutterstock 

Ova novčana kazna je daleko od prvog puta da se entitet suprotstavio Clearview-u. 2020. godine, LAPD je zabranio njegovu upotrebu, a Američka unija za građanske slobode (ACLU) tužila je Clearview, pri čemu je nagodba okončala prodaju biometrijske baze podataka svim privatnim kompanijama.

Italija i Velika Britanija su prethodno kaznile Clearview sa 20 miliona evra (22 miliona dolara) i 7,55 miliona funti (10 miliona dolara), respektivno, i naložile kompaniji da izbriše sve podatke svojih stanovnika. Ranije ove godine, EU je takođe zabranila Clearview-u neciljano 'skidanje' lica sa interneta.

Izvor: Engadget/B92/Kurir/Darko Mulic