Viralni video snimci na društvenim mrežama navodno su pokazali „kvar“ koji je ljudima omogućavao da podižu „neograničene“ količine gotovine sa bankomata Chase Bank.

To je navodno funkcionisalo ovako: napisali ste ček na bezočnu sumu, položili ga ili preko aplikacije vaše banke ili preko Chase bankomata, a zatim odmah podigli taj iznos pre nego što je ček mogao da odskoči.

shutterstock-chase--3.jpg
Foto: Shutterstock

Ovo je očigledno funkcionisalo - u svakom slučaju u vrlo kratkom roku.

Ovaj hack za novac ne koristi neke pravne rupe u zakonu ili magično oslobađajuću okolnost. Ne, ovo je samo čista prevara sa čekovima, krivično delo i banke postupaju u skladu sa tim, prema online izveštajima, brzo razbijajući bankovne račune prevaranta.

- Bez obzira na to šta vidite na mreži, deponovanje lažnog čeka i povlačenje sredstava sa vašeg računa je prevara, jasna i jednostavna, rekao je Chase portparol.

shutterstock-chase--5.jpg
Foto: Shutterstock

SMEH SVE DO KRAJA PREVARE

Nejasno je koliko je bio rasprostranjen ovaj trend Chase bankomata ili koliko je ljudi zapravo pokušalo.

Neki viralni video snimci koji prikazuju ljude kako slave svoje „promašene“ nenadane prihode novca, kao što je onaj gde bacaju novac u vazduh ispred Chase banke, gotovo su sigurno samo skečevi.

Takođe je nejasno koliko su novca pojedinci mogli da odnesu u jednom potezu, pošto bankomati imaju ograničenja u iznosu gotovine koja se može podići ili da li je zaista došlo do „kvara“ ili nekog drugog načina eksploatacije koji je omogućio prevarantima da zaobiđu granice povlačenja.

U svakom slučaju, situacija je bila dovoljno realna da banke preduzmu akciju. Chase je rekao da je to pitanje "rešeno", a njegova matična kompanija, JPMorgan pažljivo razmatra situaciju, dok pokušavaju da utvrde koliko je Chase kupaca i koliko novca bilo uključeno u virusnu šemu.

shutterstock-jpmorgan.jpg
Foto: Shutterstock

PROVERE I BILANSI

Posledice su bile brutalne. Najmanje jedan video prikazuje uznemirenog klijenta Chase-a sa negativnim stanjem od 31.000 dolara na računu, a drugi prikazuje jednog sa sedmodnevnim zadržavanjem.

Opet, ovi primeri mogu biti šale, a neki su pak malo verodostojniji od drugih. Ali, prema Džimu Vangu, stručnjaku za lične finansije, ovo je u skladu sa onim što bi banke zapravo uradile, a to je zadržavanje uključenih računa oduzimanjem iznosa gotovine stečene prevarom.

„Ne možete da potrošite taj novac jer nije vaš“, rekao je Vang u video snimku na Instagramu. "Samo zato što se novac pojavljuje na vašem računu ne znači da je bukvalno vaš. A ako ga potrošite i budete primorani da ga vratite, moraćete da smislite način da ga vratite."