Astronauti po prvi put testirali DTN tehnologiju poznatu i kao svemiriski internet koji je otporan na kašnjenja ili smetnje koje se mogu dogoditi sa informacija koje putuju između planeta, satelita I svemiriskih stanica

VAŠINGTON- Eksperimentalna tehnologija postaće budućnost komunikacije sa astronautima kada budu kao prva ljudksa posada budu stigli na Mars, jer sadašnja situacija pokazuje da može sa ovakvom tehnologijom doći do problema u slanju podataka između Zemlje i Marsa jer postoji gubitak informacija.

Upravo ovaj problem će rešiti DTN tehnologija ili “ međuplanetarni internet” kako bi iz vasione ili obratno mogli upravljati sa robotima.

Razlog primene DTN omogućava otporniji način slanja podataka preko velikih udaljenosti, a upravo su ga NASA i Evropska svemirska agencija testirale.

Prvo testiranje je obavila Sunita Vilijams, koja je bila na Međunarodnoj svemirskoj stanici i koja je upravljala robotom koji je se nalazio Nemačkoj.

Tehnologija je slična internetu na Zemlji, ali je mnogo više otpornija na kašnjenja ili smetnje koje se mogu dogoditi podacima dok putuju između planeta, satelita ili svemirskih stanica.
Podaci mogu kasniti i zbog solarnih oluja ili ako se letelica nalazi iza planete.

Vinsent Cerf, jedan od utemeljivača interneta prvi je predložio ovu tehnologiju pre deset godina, a prvi put je testirana 2008. godine.

Osnovni temelj slanja podataka je u čvorištima u kojima se informacije čuvaju do trenutka kad će opet biti moguće proslijediti ih dalje.

U budućnosti će tako roveri na Marsu, sateliti i letelice u orbiti biti umreženi, što će olakšati komunikaciju, a ne kao što je danas da se svaki objekt drži sam za sebe.