Astronom je, posle istraživanja koja je obavio polazeći od teorije grčkih astronoma koji su smatrali da je Sunce centar sveta oko kojeg kruže Zemlja i druge planete, osmislio heliocentrični sistem

BEOGRAD - Prikazom stilizovanog heliocentričnog sistema, internet pretraživač Gugl (Google) podsetio je na svojoj naslovnoj stranici da je danas tačno 540 godina od rođenja svetski priznatog astronoma Nikole Kopernika.

Kopernik, tvorac heliocentričnog sistema, jedne od najvećih prekretnica u istoriji nauke, rođen je 19. februara 1473. u Torunju u Poljskoj.

Na akademiji u Krakovu je studirao teologiju, matematiku, medicinu i astronomiju, a potom u Padovi, Italija.

Umesto Ptolomejeveog geocentričnog sistema, prema kojem je Zemlja centar vasione, on je posle istraživanja koja je obavio polazeći od teorije grčkih astronoma koji su smatrali da je Sunce centar sveta oko kojeg kruže Zemlja i druge planete osmislio heliocentrični sistem.

Prema tom učenju, Zemlja i planete kreću se putanjama u čijem je centru Sunce, a prividno kretanje nebeske sfere posledica je kretanja Zemlje. Time je udario temelje moderne astronomije i osnove za otkrića Johanesa Keplera i Isaka Njutna o kretanju nebeskih tela, ali je njegova teorija imala dalekosežne posledice i za ostale prirodne nauke i celokupan duhovni razvoj čovečanstva.

Njegovo učenje je, uz mnoštvo sledbenika, zbog rimokatoličke inkvizicije imalo i mučenike - Đordana Bruna sud inkvizicije poslao je na lomaču, a Galilea Galileja pod pretnjom smrti primorao da učenje proglasi za zabludu.

Rimska crkva je 1616. zabranila sva dela koja su za osnovu imala Kopernikovo učenje, a ta zabrana je trajala dva stoleća.

Kopernik je objavio više dela, među kojima su i "Narratio prima", "De Revolutionibus Orbium Coelestium" (O kruženju nebeskih tela) - u šest knjiga, štampano u Nirnbergu 1543. godine.

Umro je 24. maja 1543. u Fromborku, Poljska.