KINA: Mi smo žrtveno jagnje Vašingtona
PEKING - Kineski državni mediji pojačali su danas rat rečima povodom optužbi o sofisticiranim informatickim napadima na američke firme, nazivajući te optužbe "komercijalnim trikom" i optužujući Vašington za prikrivene motive.
Američka firma za kompjutersku bezbedost Mondiant je ranije ove nedelje objavila da je posebna jedinica kineskih vojnih hakera imala na meti americke i druge strane firme i organizovala hakerske napade na njih. U današnjem komentaru državnog lista Cajna Dejli postavlja se, međutim, pitanje "koji su pravi razlozi za takvu halabuku".
"Sa oporavkom americke privrede koji se odugovlaci realno je pomisliti da neko u Vašingtonu želi da od Kine napravi žrtveno jagnje kako bi pažnja javnosti bila skrenuta sa ekonomskih problema zemlje". Predstavnik ministarstva odbrane Geng Janšeng rekao je da je Narodna oslobodilacka armija i sama bila meta "značajog broja" sajber napada. Značajni broj tih napada je započinjao u SAD, gledajući samo IP adrese, navelo je ministarstvo dodajući da oni ipak nisu optužili vladu SAD da je bila umešana u to. Geng je ranije rekao da tvrdnjama firme Mondiant nedostaju "stvarn dokazi".
Medijski napadi usledili su nakon što je vlada SAD u sredu obećala da će se snažnije boriti s povećanim brojem krađa trgovinskih tajni iz inostranstva. Novi strateški dokument koji je objavila Bela kuća ne spominje direktno Kinu, ali upozorava da su strane vlade i firme povećale napore kako bi pribavile takve materijale, čime ugrožavaju američku privredu i nacionalnu bezbednost.
Bezbednosna kompanija Mondiant, identifikovala je grupu "APT1", što je skraćenica od "napredna stalna opasnost" koja je deo Jedinice 61398 Narodne oslobodilacke armije i koja je navodno ukrala stotine terabajta podataka sa kompjutera najmanje 141 organizacija različitih industrija od pocetka 2006.
Mondiant je saopštio da veruje da je ta jedinica izvela "uspešne" napade na veliki broj privrednih firmi koje čine značajan deo američke domaće infrastrukture.
U oštrom komentaru zvanicne agencije Sinhua danas se ističe da dokument Mondianta "smrdi na komercijalni trik".
"Sledeci put njihov PR može jednostavno da kaže: "Da li ste videli šta rade kineski hakeri? Požurite, dođite i kupite naše informatičke bezbednosne servise", navodi agencija.
Ona ukazuje da SAD imaju neuporedivu superiornost i sposobnost da izvode informatičke napade širom sveta" i da je američka vojska "uspostavila značajne sajber snage, ukljucujuci 780. vojno obaveštajnu brigadu, koja je redovna vojna jedinica zadužena za izvođenje informatičkih zadataka".
Vašington, dodaje se, ima "naviku da optužuje druge zemlje na osnovu lažnih dokaza"."Činjenice će svakako pokazati da su optužbe o informatičkim napadima bez osnova i samo će nauditi predstavi i reputaciji kompanije koja ih pravi, kao i reputaciji Sjedinjenih Država", kaže se u komentaru, koji je preneo AFP. Jedan stručnjak koga je citirao list Global Tajms takode dovodi u pitanje motive SAD i kaže da Vašington preteruje u informatičkim pretnjama koje pripisuje Kini, kako bi pridobio podršku azijskih zemalja.
"SAD povecavaju znacaj "nevidljivih" informatičkih opasnosti kao novog oružja, kako bi ublažile svoje gubitke u novoj strategiji za Aziju i Pacifik", kaže Hun Sudong profesor na Univerzitetu narodne odbrane.
On ističe da SAD kontrolišu glavne svetske informatičke servise, a to predstavlja pravu opasnost po kinesku informatičku bezbednost.
"ONI ŽELE SRBIJU NA KOLENIMA" Predsednik Vučić o takozvanoj "Vojvođanskoj platformi": Moramo da se suprotstavimo znanjem, snagom i odlaskom u narod