Habl teleskop zabeležio je bljesak zvezde "V848 Monocerotis" star 11 godina, a jači je milion puta od Sunčeve svetlosti

Zvezda, nazvana "V848 Monocerotis", na trenutak je proizvela do sada neviđeni bljesak da bi se isto tako brzo ugasila. Zvezdani bljesak poput ovog je presedan zato što supernove obično izbacuju u svemir materiju, koja zaklanja pogled na njih.

Pomoću teleskopa "Habl", NASA je napravila umetničku viziju tog događaja, koja naizgled prikazuje kako V838 izbacuje materiju u svemir, ali ono što zapravo vidimo jeste kako se “blagi odjek” snažnog bljeska od pre 11 godina, oko milion puta jačeg od Sunčeve svetlosti.

NASA objašnjava da je odjek svjetlosti zapravo sukcesivno reflektovanje bljeska od strane sve daljih prstenova u složenoj strukturi zvezdane prašine koja je i ranije okruživala zvezdu.

Mada još nije utvrđeno šta je izazvalo bljesak, postoje različite teorije o tome, između ostalog, da je reč o erupciji izazvanoj eksplozijama helijuma prilikom umiranja zvezde, gutanju planeta od strane V838 ili o tome da je V838 veoma masivna zvezda, na kojoj se desila termonuklearna eksplozija.

Ekspanzija je trajala samo nekoliko meseci, što znači da brzina nije bila uobičajena.

“U kombinaciji s velikom luminoznošću i neuobičajenim ponašanjem prilikom eksplozije, ove karakteristike navode na zaključak da "V838 Moncerotis" predstavlja do sada nepoznati oblik eksplozije zvezde, za koju nemamo potpuno zadovoljavajuće fizičko objašnjenje”, navodi se u zajedničkom dokumentu Opservatorije Američke mornarice, Univerziteta Arizone i Evropske svemirske agencije.

http://www.youtube.com/watch?v=XNyvn0RV9YM