Supersolarni paneli u obliku cveta
Naučnici američke tehnološke kompanije IBM rade na revolucionarnom kolektoru sunčeve energije HCPVT, koji će 80 odsto sunčeve radijacije pretvarati u struju i biće tri puta jeftiniji od postojećih solarnih ploča. Stručnjacima je kao inspiracija za projekat poslužilo cveće, a izgled sistema hlađenja zasnovan je na ljudskoj anatomiji.
Kompjuterska kontrola
HCPVT se trenutno testira u IBM laboratoriji u Cirihu, a švajcarska vlada istraživačima je dala oko dva miliona evra da solarni skupljač energije izgrade na Alpima.
Prototip ovog inventivnog sistema sastoji se od velikog tanjira u obliku cveta, u kojem su poređana parabolična ogledala. Ona su dalje povezana s kompjuterom koji određuje najbolji ugao pod kojim može da se skuplja sunčeva energija.
Zraci sunca direktno se reflektuju na fotonaponske ćelije veličine jedan sa jedan centimetar koje proizvode struju. Svaki čip za osam časova rada može da proizvede 250 vati električne energije.
Jednostavno i jeftino
Stotine čipova hladiće voda, koja prolazi kroz mikrokanale nalik na vene i kapilare u ljudskom telu, a sistem 10 puta efikasnije preuzima toplotnu energiju. Ovom tehnologijom, stotine fotonaponskih čipova moći će na potpuno siguran način da pretvara 2.000 puta više sunčeve energije u električnu u odnosu na postojeće kolektore. Član naučnog tima IBM Bruno Mičel tvrdi da će dizajn i izrada čitavog sistema biti jednostavni i jeftini. Skupe metalne konstrukcije biće zamenjene jeftinijim betonom, a umesto krhkih ogledala koristiće se metalna folija.
- Planiramo da u tri reda poređamo fotonaponske čipove koji će sunčevu energiju pretvarati u struju, a uz revolucionarni sistem hlađenja proizvodnju električne energije možemo da povećamo najmanje za 30 odsto - rekao je Mičel i dodao da inovativni sistem može da se izgradi bilo gde na svetu.
Zamena za ugalj
Novi sunčev kolektor HCPVT moći će da stvori 25 kilovata energije uz manju cenu troškova izrade. Time bi po prvi put efikasno skupljanje sunčeve energije moglo da postane realna zamena za fosilna goriva poput uglja, smatraju naučnici iz IBM.
HCPVT
♦ pretvara 2.000 puta više sunčeve energije u električnu u odnosu na postojeće kolektore
♦ sistem koristi desetine paraboličnih ogledala
♦ kompjuter određuje najbolji ugao ogledala
♦ stotine fotonaponskih čipova prave struju
♦ 80 odsto sunčeve radijacije pretvara se u struju
♦ mikrokanali 10 puta efikasnije hlade čipove
♦ tri puta jeftinija izrada od postojećih solarnih ploča
"MI NEĆEMO KAO AMERIKANCI DA UPADAMO NA UNIVERZITETE!" Vučić: Jedino mi je žao studenata koji žele da uče! (VIDEO)