USPEH: Naučnici leče i epilepsiju
SAN FRANCISKO - Naučnici izlečili jednu od najtežih bolesti.
Transplantacijom specifičnog tipa ćelije u mozak miševa naučnici s Kalifornijskog univerziteta u San Francisku uspeli su da zaustave epilepsiju kod tih životinja, što je dalo nadu da je sličnim zahvatom moguće izlečiti i ljude.
Naučnici su kontrolisali napade kod miševa obolelih od epilepsije transplantacijom MGE ćelije, što je inhibiralo signaliziranje u nervu povezanom s napadima. Drugi istraživači su ranije koristili različite ćelije, ali nisu uspeli da spreče napade.
Skot Baraban, autor istraživanja i profesor na Kalifornijskom univerzitetu, kaže da je terapija ćelijama postala glavni fokus istraživanja epilepsije, delom zbog postojećih lekova, koji čak i kada su aktivni samo kontrolišu simptome, ali ne i uzrok bolesti.
- Kod mnogih oblika epilepsije postojeći lekovi nemaju nikakvu terapeutsku vrednost. Naše istraživanje ohrabruje i pokazuje da je moguće lečiti epilepsiju i kod odraslih. Ovaj proces nudi mogućnost da se napadi kontrolišu - rekao je Baraban.
A. I.
Šta je epilepsija
Epilepsija je neurološko oboljenje koje se manifestuje povremenim motornim, senzornim, neuropsihičkim i doživljajnim poremećajima, uz gubitak svesti. Ti napadi su prolazni znaci i simptomi abnormalne, prekomerne ili sinhrone neuronske aktivnosti u mozgu.
NIMALO SE NISMO UPLAŠILI SILEDŽIJA, NE DAMO IM SRBIJU! Vučić se obratio građanima: Srbiju im nećemo dati nizašta na svetu, jer Srbiju volimo više od svega