EKOLOŠKO REŠENJE: Dlakave zgrade prave energiju
STOKHOLM - Slamke na zgradama stvaraju energiju.
Novi arhitektonski projekat za soliter u Švedskoj ponudio je kreativan način za stvaranje energije. Površina zgrade pokrivena je tankim vlaknima koja se pomeraju kad duva vetar. Ova ideja ne samo da je korisna već se predviđa da će privući i mnogo turista, pošto izdaleka ovaj soliter izgleda kao da je prekrivena krznom. Još jedna atrakcija za buduće posetioce je činjenica da je ova zgrada u konstantnom pokretu i predstavlja osveženje u poređenju sa statičnim arhitektonskim okruženjem na koje smo navikli.
Švedski arhitektonski studio „Belatču arkitekter“ osmislio je da svoj prvi ovakav projekat nadogradi na zgradu u centru Stokholma. Mnogi već predviđaju da će ova ideja brzo napredovati i dovesti do stvaranja „urbane farme vetrova“. Naime, sitne slamke sastoje se od kompozitnog materijala sa svojstvima da stvori električnu energiju pokretom. Inače, planirano je da se na vrhu ovog arhitektonskog i naučnog čuda sagradi restoran, u kojem će gosti moći da uživaju u pogledu kroz „krzno“ nebodera.
Ovom tehnikom otvara se mogućnost transformacije fasada, kako starih, tako i novih solitera, koji bi tako postali moderna sredstva za stvaranje energije.
(M. M.)
Izgled krznene zgrade
♦ vlakna na fasadama imaće LED svetla koja će svetleti noću, s mogućnošću promene boja
♦ ovakva ideja znatno je naprednija od vetrenjača, jer se ne proizvodi buka
♦ čak i lagani povetarac u stanju je da pokrene ove slamke, i tako proizvede energiju
VUČIĆ ČESTITAO NAJRADOSNIJI PRAZNIK Božić nas inspiriše da otvorimo svoja srca! Mir i ljubav ostaje naš čvrsti oslonac i tačka okupljanja oko najviših vrednosti