PROJEKAT Naučnici rade na razvoju implantata za mozak koji bi omogućili uvećanje inteligencije. Rezultat bi bila jača čula i kontrola tuđih umova

SAN FRANCISKO - Veštačka inteligencija gubi bitku sa uvećanom ljudskom!
Zamislite da samo jednom pročitanu informaciju možete zauvek zapamtiti. Ili da možete otkriti o čemu zaista razmišlja, ili šta o vama zaista misli najbolji drug, šef, partner... Dobro zvuči, ili vas pomalo plaši?

Upravo ove maštarije mogu postati java kroz nekoliko decenija. Naime, naučnici prognoziraju da bi se već za četrdesetak godina čoveku mogla drastično uvećati inteligencija, i to ugradnjom posebnih implantata u mozak i njihovim povezivanjem s milionima neurona.

Super-Ajnštajn

- Cilj je stvoriti „super-Ajnštajna“, osobu pametniju od bilo kog ljudskog bića koje je ikad živelo. Od toga nas deli nekoliko koraka, a krajnji ishod bilo bi pretvaranje uma u nešto nalik na „telepatski Gugl“ - objasnio je futurista i naučni bloger Majkl Anisimov, koji uverava da se uvećana ljudska inteligencija ne bi mnogo razlikovala od veštačke.
Kako kaže, prvi korak u razvijanju mozga po uzoru na kompjuter bilo bi povećanje vizuelnog korteksa.

- To bi dovelo do toga da možemo da pamtimo čitave mreže složenih planova s gomilom detalja i kompleksne slike. Sledi poboljšanje senzornog korteksa, kako bi se pojačao sluh i osećaj dodira. Poslednji korak predstavljao bi povećanje prefrontalne moždane kore, koja bi omogućila i telepatsko kontrolisanje uma drugih ljudi - objašnjava Anisimov.

Upravo ovaj poslednji stadijum omogućio bi naizgled nemoguće intelektualne podvige.
- Laka pobeda na tržištu deonica, projektovanje izuma koji menjaju svet gotovo preko noći... To se sada možda čini nemogućim na isti način na koji bi se sva naša moderna naučna dostignuća činila nemogućim čoveku kamenog doba, ali ta mogućnost je stvarna - uveren je Anisimov.

Neželjeni efekti

Ipak, trenutno se ne može predvideti koju bi od dve vrste inteligencije bilo lakše i brže razviti, veštačku ili uvećanu ljudsku, ali faktori rizika veći su u radu s ljudskim mozgom.
- Kao neželjeni efekti ugradnje ovih implantata moguće su različite vrste ludila, rastrojstva, odsustvo empatije, ali i smrt... To se može očekivati u situacijama kad čoveka „napadne“ velika količina informacija koje treba da obradi. Moguće je da pojedinci neće biti sposobni da ih prime. Ipak, rano je sada o tome razmišljati - kaže futurista, koji je uveren da će se do tada otkriti način da čovek dobijene informacije lakše obradi.

Do čega će dovesti uvećanje inteligencije

♦ stvaranje baze podataka u mozgu kojoj bi čovek uvek mogao da pristupi
♦ fotografsko pamćenje komplikovanih šema i detalja
♦ stvaranje spretnijih jedinki: brži hod, vid, sluh, veća moć opažanja
♦ poslednji stadijum razvoja omogućio bi kontrolisanje uma ostalih ljudi
♦ nastanak novih načina komunikacije i pogleda na svet