Dronovi kompanije „Meternet“ za najkraće moguće vreme isporučivaće sve vrste pošiljki na kućnu adresu

NJUJORK - Mama, mama, stigao aviončić s poštom!
Bespilotne letelice uskoro će nam donositi paketiće, tvrde u američkoj firmi „Meternet“, koja se bavi inovacijama na polju poštanskih usluga. „Meternet“, čija je baza u Silicijumskoj dolini, već radi na uspostavljanju međunarodne mreže bespilotnih poštanskih letelica (dronova), a uspešni testovi već su urađeni na Haitiju i u Dominikanskoj Republici, gde su paketići teški do dva kilograma raznošeni na udaljenost od 10 kilometara.

Ova firma sada pokušava da od svoje mreže dronova napravi sistem koji bi svuda u svetu mogao potpuno da zameni klasične poštare. Osnova plana „Meterneta“ su, osim dronova koji imaju preko GPS isprogramiran plan leta, i bazne stanice, na kojima će mašine moći da pune baterije.

Iako je teret koji dronovi mogu da ponesu zasad ograničen na dva kilograma, kompanija planira da izgradi mašine koje mogu da nose znatno veći teret i lete mnogo dalje.

Prve komercijalne mreže planirane su za pustinjske i polarne države u kojima nema kvalitetne mreže puteva (dobro bi nam došli i u nekim krajevima Srbije!).

- Ovo što mi radimo kad je reč o poštanskim uslugama može se uporediti s uvođenjem mobilne telefonije u telekomunikacije - kaže Andreas Raptopulos, osnivač „Meterneta“. - Želimo da zaobiđemo tradicionalne modele transporta i omogućimo isporuku paketa i pošte ljudima koji su izolovani ili odsečeni od sveta.

Čelnici „Meterneta“ tvrde da će prve njihove mušterije biti ljudi koji žive u nedostupnim delovima sveta a potrebna im je medicinska oprema.

Sistem od 50 baznih stanica i 150 dronova mogao bi da košta „Meternet“ nešto manje od milion dolara, što bi omogućilo i niske cene njihovih usluga. Korisnici će usluge isporučivanja pošte plaćati SMS porukama.

Kako sve ovo radi

Dronovi „Meterneta“ potpuno su automatizovani, a puniće se na čvorištima raspoređenim po terenu. Na njima će dronovi preuzimati paketiće jedni od drugih, sledeći precizne instrukcije, koje će dobijati od operatera i softvera. Ova američka kompanija trenutno radi na razvijanju automatizovanog kontrolnog sistema koji bi iz procesa donošenja odluka postepeno isključio ljude, a time i mogućnost greške.