VELIKI BRAT: Gugl i Fejsbuk rekli ne špijuniranju!
Pet najvećih internet kompanija na svetu, uključujući i Gugl i Fejsbuk, privatno su poslale upozorenje ministarki unutrašnjih poslova Velike Britanije Terezi Mej da neće dobrovoljno biti deo takozvane "povelje o prisluškivanju".
U pismu koje je procurelo u javnost, koje su takođe potpisali i Jahu, Tviter i Majkrosoft, "velika internet petorka" poručuje da je predlog da se prate svi mejlovi, korišćenje interneta i socijalnih mreža isuviše skup za sprovođenje i da je izuzetno sporan.
PIsmo koje je dospelo do lista Guardian, deo je prepiske između internet kompanija i vlade Velike Britanije. Mejova želi da internet kompanije svoje privatne podatke o korisnicima iz Velike Britanije čuvaju do 12 meseci, ali kompanije u pismu ističu da bi to moglo da ima "potencijalno štetne posledice".
Kompanije su ministarki takođe rekle da njen plan vredan 1.8 milijardi funti dovodi Britaniju u veliki rizik od gubljenja vodeće pozicije kada su digitalne komunikacije u pitanju i pod znak pitanja stavlja vodeću ulogu u promociji slobodnog govora i interneta.
Saradnja sa vodećim kompanijama ključna je za ovaj plan ali one upozoravaju da bi to moglo da otvori vrata jednom "haotičnom svetu" u kom bi svaka zemlja postavljala svoje uslove kompanijama u osetljivim područijima poput sakupljanja i skladištenja ličnih podataka.
"Internet je relativno mlada tehnologija. On donosi neverovatne prednosti i benefite građanima širom sveta i predstavlja veliku ekonomsku i socijalnu snagu. Rizici preranog donošenja ovakvog zakona podjednako su štetni kao i njegovo prekasno donošenje", stoji u pismu.
Ministri su do sada izjavljivali da se nadaju dobrovoljnoj saradnji internet kompanija kao što su Gugl i Fejsbuk u obezbeđivanju osetljivih podataka u vezi sa korisnicima iz Velike Britanije kako bi ovaj zakon funkcionisao.
Međutim, do sada nisu objasnili kako bi prinuda izgledala, ali su pojedini zvaničnici potvrdili da bi u ekstremnim slučajevima koristili posebne sonde, poznate i kao "crne kutije", kako bi presretali podatke prolaze kroz britanske telekomunikacione mreže.
"Industrija, u čiju pomoć se uzdamo kako bi mogli da dođemo do loših ljudi nam je rekla da ovaj koncept nije moguć u trenutnoj formi. Rekli su nam da nijedna druga zemlja u svetu nije pokušala ovo, da ni jedna demokratija nije pribegla ovakvom zakonu i da je u pitanju ozbiljan presedan nakon kog bi i druge liberalne zemlje mogle da pođu putem Velike Britanije", izjavio je zamenik premijera Velike Britanije.
"ONI ŽELE SRBIJU NA KOLENIMA" Predsednik Vučić o takozvanoj "Vojvođanskoj platformi": Moramo da se suprotstavimo znanjem, snagom i odlaskom u narod